За първи път в историята на науката е установен крокодил, който е направил „девствено раждане“ или т.нар. партеногенеза. Досега този процес е наблюдаван привидове птици, риби и други влечуги, но никога при крокодили. Това ново доказателство може да говори за това, че и изчезналите предшественици на крокодилите – динозаврите, са можели да се самовъзпроизвеждат. Плодът на крокодила е бил на 99,9 % генетично идентичен с майка си, но е мъртвороден и не се е излюпил.
В зоологическа градина в Коста Рика е установен първият случай на крокодил, който е забременял сам, съобщава Би Би Си.
Женският крокодил е произвел плод, който е 99,9 % генетично идентичен с него.
Феноменът на така нареченото „девствено раждане“ е установяван при видове птици, риби и други влечуги, но никога досега при крокодили.
Учените твърдят, че чертата може да е наследена от еволюционен предшественик, така че динозаврите също може да са били способни на самовъзпроизвеждане.
Яйцето е снесено от 18-годишен женски американски крокодил в парк „Рептилания“ през януари 2018 г. Зародишът в него е бил напълно оформен, но мъртвороден и не се е излюпил.
Крокодилът, който е снесъл яйцето през целия си живот е бил държан отделно от други крокодили. Поради тази причина научният екип на парка се свързал с американски екип от Политехническия университет във Вирджиния, който е специализиран в девствените раждания, известни в науката като партеногенеза.
Те анализирали плода и установили, че той е повече от 99,9 % генетично идентичен с майка си – което потвърждава, че няма баща.
В списанието на Кралското дружество „Biology Letters“ изследователите твърдят, че девствените раждания може би са по-често срещани при крокодилите и досега са останали незабелязани, защото хората не са търсили такива случаи.
„Това ново доказателство предлага примамливи прозрения за възможните репродуктивни способности на изчезналите роднини на крокодилите – пишат учените, – а именно динозаврите“.
Преводи и редакция: Пламена Сутева