РИОСВ – Варна и БАН пуснаха 15 полудиви екземпляра от вида Червен ангъч в природата
Видът Червен ангъч (Tadorna ferrufinea) е включен в Червената книга на Република България, където се посочва, че е бил често срещан в Добруджа и по Черноморието. Защитен е от Закона за биологичното разнообразие и редица международни конвенции (включен е в приложение II на Бернската конвенция, приложение II на Бонската конвенция и приложение I на Директивата на Европейската общност за защита на дивите птици).
Днес експерти от РИОСВ – Варна и представители от Биологична експериментална база „Калимок“ на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН (ИБЕИ-БАН) извършиха реинтродукция на 15 полудиви млади екземпляра от вида Червен ангъч (Tadorna ferruginea) в специално избран подходящ за вида водоем.
С цел възстановяване на естествената популация на Червен ангъч, развъдените в Биологичната експериментална база екземпляри са пуснати във водоем в границите на Защитена зона за опазване на дивите птици „Белите скали“ на територията на община Каварна. Всяка от птиците е маркирана с два вида пръстени, в които е заложена информация за произхода и също така дава възможност за индивидуално разпознаване на екземпляра. На една от птиците е поставен и GPS предавател за проследяване в реално време.
През 2022 г. е извършена реинтродукция на 21 екземпляра от същия вид. След есенната миграция 6 от птиците са се завърнали в същия водоем и гнездят в района.
Засилената антропогенна дейност през последните десетилетия оказва отрицателно въздействие върху редица видове, в резултат на което числеността им значително намалява. Много от тях се превръщат в редки или застрашени от изчезване. Действията за опазването им в природата не са достатъчни за възстановяване на тяхната първоначална численост, поради което се появява необходимостта от изкуствено размножаване за поддържане на дивите популации.