Припомняме, че бурята изкопа съмнителни тръби, вливащи се в морето на плажове в Созопол и Китен. В мрежата плъзнаха снимки на тръбите. Ето какво написаха очевидците, заснели разкрилата се гледка след бурята:
„Това е плажът Атлиман в Китен. Едно закътано заливче, където не съм виждал червен флаг. В сърцето му се изливат отпадъчни води от прилежащите заведения и хотели. Вчерашното бедствие е изровило тръбите. Снимах и една рекичка в другия край на същия плаж. Кафявия цвят не ми се струва естествен. Лично аз, слагам край на почивките си по нашето Черноморие“.
„Харманите след бурята. Пороят е отнесъл част от пясъка и на негово място изникна тази купчина. Водата около камъните има подозрително кафеникав цвят придружен от зловонна миризма… Ето така се прикриват отводнителните канали и тръби на хотелите и заведенията по морето. Виновни сме си единствено и само ние, мили сънародници“.
„Аз горе-долу имам представа какво има там, защото служителите на РЗИ в Бургас участват в тези проверки. И винаги, когато има някакъв сигнал за нещо неясно, са на място. Засичали сме случаи на опити да се отвеждат канални води от малки заведения директно в морето. Слава богу не толкова често, особено последните години“, заяви в ефира на Nova News главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев, във връзка с въпросните тръби.
За снимките на тръби, които се показаха под пясъка и опасението, че това е заустване на отходни води, той увери, че това е дъждовна вода.
„Аз съм много активен във Фейсбук. Следя всички публикации. Едно нещо ме учудва най-много – този невероятен хъс да се търси и да се намери не що, което да доказва колко е мръсно нашето Черноморие. Ето това не го приемам. Иначе винаги, когато има съмнение и някой забележи нещо, няма нищо лошо да пусне сигнал и да търси наистина. Тези тръби отвеждат дъждовна вода, така както се прави във всички населени места. Къде си мислят хората, че отиват дъждовните води? Някъде се изпаряват и потъват в земята? Не – отиват на най-ниското място и най-накрая се вливат в реки и в море, както е в случая. Естествено, че трябва да бъдат под пясъка, за да не пречат на плажната ивица“, посочи Кунчев.
„В момента не препоръчваме влизане в морето (близо до наводнените плажове по Южното Черноморие). Трябва да дадем седмица време на морето да се самоочисти. 48 или 3 дни след подобно наводнение не се вземат проби“. Това каза още главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.
Какво се разкри под разровените от водната стихия пясъци на плажовете по Южното Черноморие? (ВИДЕО)
По публикацията работи: Пламена Сутева