Според Франс прес, над 500 цели на управляващото ивицата Газа палестинско движение Хамас и на „Ислямски джихад“ са били поразени тази нощ от израелски въздушни удари и артилерийски обстрел в ивицата Газа. Официалните военни власти уточняват, че ответните удари са нанесени с бойни самолети, хеликоптери и артилерия. Според израелски източници двете палестински групировки извършват военни престъпления като оскверняване на трупове и умишлено избиване на цивилни.
Боевете в самия Израел също продължават. „Продължаваме да се бием, има седем или осем места с открит терен около (ивицата) Газа, където наши военни все още се бият с терористите“, добави в изявление пред медиите говорителят на армията, подполковник Ричард Хехт.
Десетки хиляди израелски бойци са разположени в близост до ивицата Газа, за да се опитат да възстановят контрола, отбелязва АФП. Това са най-тежките боеве на територията на Израел от създаването на еврейската държава.
Палестинската офанзива, започнала в събота навръх Шабат, точно 50 години след войната от 1973 г., е внимателно координирана операция, която може да продължи дълго. „За да започне подобна операция, трябва да имате много подготовка, планиране, кородинация и да имате значителни перспективи или цели“, подчертава Коби Майкъл, експерт от Института за проучвания на националната сигурност, намиращ се в Тел Авив. „Хамас знае много добре, че цената на подобна операция ще бъде много висока“, добави той.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху предупреди за „дълга и трудна“ война, припомня АФП.
Израелските сили за отбрана обвиниха палестинската ислямистка групировка Хамас, че използва цивилни граждани като „жив щит“, отбелязва ДПА. Хамас също така „укрива терористична инфраструктура в граждански райони“ в ивицата Газа, заявиха ЦАХАЛ в „Екс“.
В списъка на „военните престъпления на Хамас“, публикуван в платформата на социалната медия, ЦАХАЛ добавя, че Хамас извършва и „оскверняване и осакатяване на трупове“, „умишлено убиване на цивилни“ и „отвличане на цивилни и държането им като заложници“.
По публикацията работи: Венета Николова