in

Сблъсъкът между Милена и ЛГБТ общността: Каква е развръзката?

Кадър: Vbox7/Здравей България

Припомняме, че преди време певицата Милена Славова пусна в личния си Фейсбук профил публикация, която не се хареса на представители на ЛГБТ общността. След това срещу нея беше пусната жалба. Върховният административен съд обаче реши, че певицата Милена Славова не е осъществила дискриминация по признак „сексуална ориентация“

Върховният административен съд (ВАС) отмени като неправилно решение на Административен съд София-град по административно дело от 2022 г., с което е отменено решение на Комисията за защита от дискриминация във връзка с жалба, подадена срещу певицата Милена Славова от две физически лица и Младежката ЛГБТ организация “Действие“.

Повод за жалбата през КЗД става публикация на певицата в личния ѝ Facebook профил, където е публикуван текст със следното съдържание: „Сигурна съм, че не подкрепям гей парадите! Горко на нормалните хора, задушаваме се вече от наглостта и парадирането на разни извратеняци. И не се извинявам за думите си“.

Тази публикация беше обсъждана в интервю с Милена Славова, излъчено в „Здравей, България“, в което тя разяснява своето мнение, използвайки и изразите: „Ние ви гледаме, въпреки че не искаме“, „Виждат ви много хора, които не искат да ви виждат. И деца.“, „Натрапвате се“, „Вие сте арогантни“, „Защо трябва да се парадира с това? Аз парадирам ли с това, че харесвам мъже? Защо трябва да се парадира? Това е много лично нещо.“ „Тези деца нямат избор. Където ги заведат, там отиват“.

Именно публикацията и изказванията са възприети от двете физически лица и Младежката ЛГБТ организация “Действие“ като „съдържащи обидни определения и безпочвени обвинения в аморално поведение, насочени към ЛГБТ общността въз основа на защитен признак „сексуална ориентация“, представляващи „тормоз“. Сезираната комисия приема, че публикацията и изказването представляват личното мнение на певицата за „София прайд 2021“, което не е проява на пряка дискриминация към ЛГБТИ лица, не съдържат оскърбителни квалификации и не са форма на налагане на тормоз.

Върховните магистрати приемат, че цялостното поведение на Славова показва, че тя разграничава „участници в гей паради“ от „лица с хомосексуална ориентация“. „В неодобрението на гей парадите, изразено с ярък езиков изказ, не се забелязва вложен смисъл за отричане на правото на самоопределение на част от участниците в гей парадите. Това очевидно не е с цел накърняване достойнството на конкретно лице поради неговата сексуална ориентация, а още повече това неодобрение е в състояние да създаде по принцип враждебна, принизяваща, унизителна, обидна или застрашителна среда спрямо лица с хомосексуална ориентация като обособена група“, пише в решението на ВАС.

Публикувано от Пламена Сутева

Завърших Икономически университет - Варна със специалност “Реклама и медийни комуникации” и специалност “Маркетинг”. Медийните комуникации и писането са моята страст. С работата си желая да съм полезна на обществото.