Кандидатът за кмет на Варна Петър Николов пръв представи социалната си програма за мандата. Той остро разкритикува, че приоритетите, представяни от опонентите му, пробват да променят дневният ред на хората и е необходима ясна рамка на социалния ангажимент към обществото. „Kaмпанията за кмет във Варна е „Ситият на гладния не вярва.“ Няма как хора, които се движат с охрана да се правят на хора от народа. Този, който не го е страх се движи без охрана и кортежи. Вместо кандидатите за кмет да дадат пари на болните и бедните, те лицемерно предават капачки по 60 ст. килограма, а харчат десетки милиони за кампания вместо с тези пари да закупят линейка или кувьоз. Циничното е, че не видяхме тези, които имат ресторанти да са нахранили един беден човек в тях. Ето защо и почти нито един кандидат за кмет няма социална програма и не я представя на хората, защото по-важни пред тях са бизнес интересите за милиони, онези милиони, от които ще си върнат разходите за кампанията Предлагаме приоритети на социална програма 2023-2027. petarnikolov.bg
ПРОГРАМА ЗА СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА 2023- 2027 Г.
1.Въвеждане на двустранен Социален договор с Общински съвет за подпомагане на семейства в трудни житейски ситуации. Изработване на индивидуална програма за съдействие при:
-намиране на работа;
-старт на собствен бизнес или разработване на личен стопански парцел.
-увеличение на доходите;
-преодоляване на трудна житейска ситуация.
2.Създаване на Общински център за трудова реализация на граждани с ниски доходи и такива с увреждания. Нов ред за изпълнение на квотите за наемане на граждани с увреждания на работа.
- Субсидиране на работодатели за наемане на млади трудоустроени хора до 30 години.
-Младежи без професионално образование
-Кандидати до 30 години с непълнолетни деца
-Граждани с увреждания под 30 години
-Сираци
-Граждани, които са или са били членове на Комисията по делата на непълнолетните
- Онлайн преквалификация в общински проект „Демография“ с отворен интернет портал „Работа във Варна“. Безплатно обучение за придобиване на знания по професии, търсени във варненския регион, с предложен тристранен договор с бъдещ работодател.
Обучение за млади кандидати до 35 години, вкл.и трудоустроени такива:
– студенти последна година на университети и колежи, без работа и предложения по специалността си;
– без професионално или висше образование;
– с риск от съкращение или закриване на работното място.
– Безработни майки на деца в предучилищна възраст.
– Жени в отпуск по майчинство за деца до 3г.
– Граждани на 50 и повече години.
– Безработни граждани.
- Развитие на градска среда без бариери. Въвеждане на нови общински стандарти в строителството. Гарантиране не по-малко от 10% от общия брой въведени общински апартаменти за адаптация на настаняване на хора с увреждания и отглеждането на семейства с деца с увреждания ( с достъпни бани, коридори, общи части и т.н.). Добавяне към списъка с услуги и основен ремонт на жилищни сгради, определени за адаптация на хора с увреждания, обща собственост и инфраструктура.
- Създаване на Общински рехабилитационен център с безплатен достъп за хора с увреждания и платени услуги за клиенти на спортната и масажна база.
- Създаване на „Карта за ограниченията“ в град Варна с местата, които според съществуващите архитектурни особености не могат да се посетят от инвалиди или трудноподвижни хора, както и обектите с недостъпна градска инфраструктура.
- Създаване на „Общинска 24-часова такси линейка“ за превоз и транспортиране на трудно подвижни и лежащо болни в град Варна и областта.
- Клубове за общуване, качествен живот и социализация на хора с двигателни нарушения, срещи по интереси, творчески беседи.
- Развитие и поддръжка на пенсионерските клубове.
- Увеличение броя ресурсни учители, логопеди и психолози в образователните институции. Подобряване качеството на социалните услуги, които са нужни на хора с увреждания.
– Подобрена кореспонденция за медицински и социални прегледи, въвеждане на дистанционни форми за експертиза с избор дата и час на проверката, въвеждане на единен електронен сертификат за покупка технически средства за рехабилитация, лекарства, медицински продукти по избор – самият човек, създава система за контрол върху предоставянето рехабилитационни условия.
12.Разширяване програмата Доброволческа помощ и осигуряване чрез подкрепа на нестопански организации и такива, които работят с хора с увреждания и такива , попаднали в трудна житейска ситуация.
- Създаване информационен ресурс „Съобщавам.Варна“, като източник на проверена, официална и оперативна информация. Отговори на належащи въпроси на гражданите във всички области, които се поставят в социалните мрежи за всеки район на града – от транспортните връзки до проблемите на сметоизвоването и чистотата и работата на образователните институции.
- Развитие на съвременно образование и перспективна наука.
- Да се изгради дигитална образователна среда – във всички училища да има дистанционен достъп до цифровото съдържание на регионални музеи и училищни библиотеки.
- Да се осигури достъпност в училищното образование за деца и хора с увреждания. За целта да се изгради удобна архитектурна среда по места.
- Да се организира дистанционно и присъствено психологическо консултиране с безплатни услуги за родители на деца в предучилищна възраст и ученици.
14.Социални дейности
– Двойно увеличение до края на мандата на бюджета на програмата „Лични асистенти“, с която всяка година се осигуряват асистенти на деца и възрастни в неравностойно положение.
– Издаване на карти за пътуване и паркиране, предоставяне на специализиран превоз на лица със затруднения в придвижването.
– Увеличаване на местата в центровете за социални услуги за деца и възрастни в неравностойно положение, за деца и младежи без родители, бездомни възрастни хора, за пострадали от насилие и лица с физически увреждания и психически проблеми.
– Разширяване дейността на ОП „Социален патронаж“ за предоставяне на нови услуги на самотни възрастни хора в домовете.
– Финансиране на иновативни социални проекти.
– Разкриване на нови детски кухни за деца до 3-годишна възраст и социални кухни за хора в неравностойно положение.
Да се увеличи броя места, оборудвани с детски площадки, комплекси и оборудване за спорт, баскетбол и волейболни игрища, футболни игрища, скейт зони, тенис кортове.
– Подобряване на качеството на социалните услуги, които са нужни на хора с увреждания.
– Увеличаване на броя на хората ползващи социални услуги.
– Създаване на центрове за подкрепа, където през деня ще се полагат грижи за деца, млади семейства, самотни родители и възрастни хора;
– Строителство на нови ясли и детски градини, за да има места за всички деца.
– Създаване на достъпна среда за хората с увреждания в общинските институции.
– Продължаване на инвестициите в общинското здравеопазване при строг контрол на вложените в тях средства.
– Дългосрочна програма за изграждане на лечебни заведения за продължаващо лечение, нуждата от които нараства всяка година.
– Наемите за кабинетите, ползвани от общопрактикуващите лекари, да не се повишават.
– Дофинансиране на дейностите, които не се покриват от НЗОК.
– Продължаване на скрининговите програми за превенция и ранна диагностика на най-разпространените и социално значими заболявания.
– Стипендии за обучение и специализация на лекари, медицински сестри, акушерки, рехабилитатори и лаборанти за нуждите на общинските лечебни заведения.
– Общинска програма за социално слаби пациенти за ранно откриване на генетични аномалии в плода и усложнения на бременността и разширяване на общинската програма за подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми.
Време е Варненска община да започне да развива публично-частните партньорства с цел подобряване на сградната инфраструктурата, кадровата обезпеченост и осигуреността с модерно медицинско оборудване и апаратура и заедно с корпоративни компании да организира кампании за промоция на профилактиката и здравословния начин на живот.
Решаване на проблема с детските градини
и домовете за възрастни хора
– Предприемане на действия пред държавата за облекчаване изискванията за изграждане на детски заведения и създаване на облекчени възможности за строителството им за частния бизнес и ведомствата.
– Забрана за промяна на предназначението на имоти, предвидени за училища и детски градини.
– Насочване на общински инвестиции за изграждане на детски заведения и в новите квартали, в които живеят много млади семейства.
– Разширяване капацитета на детските градини и ясли, които предлагат условия за интегриране и подкрепа за деца с тежки и хронични заболявания и със специални образователни потребности.
– Нови центрове за грижа за възрастните хора и на лица с различни форми на деменция.
– Създаване на програма „Дом за нашите деца и за нашите родители“ за строителство на детски заведения и домове за стари и самотни хора. Средствата ще се набират от приватизация и от продажба на общински терени за изграждане от бизнеса на подобни заведения, както и от дарителски кампании, организирани от Варненска община.
Източник: Пресцентър на „Български Възход“
Купуването и продаването на гласове е престъпление!