Киселото зеле е неизменна част от зимната трапеза на българина, Обаче освен, че е вкусна, тази зимнина е и много полезна за здравето. Киселото зеле е богато на витамини и минерали, както и на пробиотични бактерии, които се грижат за имунната система. Редовната консумация на кисело зеле е и от полза за храносмилането и микрофлората на стомашно-чревния тракт.
Важно е обаче да не изпускаме времето, в което трябва да приготвим киселото зеле, за да може то да бъде готово за коледните празници. Ако е много студено, няма да ферментира, а ако е много топло – също няма да се получи. Това си е цяла наука.
Специалистите съветват, че е най-добре зелето да се сложи в бидоните в началото на ноември, но не по-късно от 20 ноември, за да стане до големия християнски празник Коледа.
Ако решите сами да си го приготвите, след като подредите зелките в бидона и ги залеете със саламура, трябва да ги затиснете, така че да не изплуват и редовно да ги претакате, докато станат готови. Някои хора добавят ябълка, дюля, червено зеле.
Не всяко зеле е подходящо за бидона. Слагат се късните сортове, като се подбират твърди, стегнати зелк. Специалистите съветват да спазите следната пропорция: 40 гр. едра морска сол на 1 кг зеле.
Когато е готово е важно да добавите няколко корена от хрян или натриев бензоат, за да стопирате процеса на ферментация и да му се наслаждавате чак до пролетта.
По публикацията работи: Пламена Сутева