Изминаха цели четири години от появата на COVID-19. Болестта отне много животи в глобален мащаб и опустоши световната икономика. Според Световната здравна организация (СЗО) заразата все още остава заплаха, макар и вече да не се определя като приоритетна.
„Този вирус, SARS-CoV-2, в момента циркулира във всички страни и все още представлява заплаха“, предупреди Мария Ван Керхов, учен от СЗО, отговарящ за борбата с пандемията. Трябва да останем бдителни, защото вирусът циркулира, развива се и се променя“, добави тя по време на разговор с обществеността в социалните мрежи във вторник, предава АПФ.
Мария ван Керхов е едно от лицата на СЗО в борбата срещу болестта. Сега тя е изпълняващ длъжността директор по въпросите на готовността и предотвратяването на епидемии и пандемии.
Понастоящем има три варианта на вируса COVID-19 (XBB.1.5, XXB.1.16 и EG.5), които представляват „интерес“, т.е. са обект на засилено наблюдение. Четвъртият (BA.2.86) трябва да бъде добавен към тази кохорта, въпреки че не показва повишена тежест на заболяването.
„Наблюдаваме бавно и постоянно нарастване на откриването му в световен мащаб“, обясни д-р Ван Керхов.
Изправена пред пандемията от COVID-19, СЗО обяви на 30 януари 2020 г. извънредна ситуация за общественото здраве с международно значение – най-високото ниво на тревога, която окончателно е отменена на 5 май 2023 г.
Освен за острите и непосредствени симптоми, СЗО е загрижена за дългосрочните ефекти, причинени от вируса, известни като дълъг COVID.
„Разполагаме с доказателства, че ваксинацията срещу COVID-19 намалява риска“ от дълъг COVID, каза Мария ван Керхов. Тя изтъкна, че от първите инжекции в края на 2020 г. досега в света са поставени 13,5 млрд. ваксини срещу COVID-19. Керхов също така насърчи хората в северното полукълбо, където скоро започва зимата, да се ваксинират срещу COVID и грип, съобщава БТА.
По публикацията работи: Пламена Сутева