in

Съдът във Варна реши: Мъж ще бъде наказан. Довел до смъртта на друг при спор по време на разтребване на маса

Снимка: Pixabay

Апелативен съд – Варна взе решение да измени присъда на Шуменския окръжен съд и преквалифицира деяние, извършено от мъж в шуменското село Белокопитово. Случката е от месец август на 2022 година, когато след празник в селото, при разтребването на масите възникнал страшен спор между двама мъже. Единият причинил лека телесна повреда на другия, от която обаче след  дни довела до смъртта му. По тази причина извършителят на деянието ще търпи наказания от 2 години и 8 месеца лишаване от свобода

Николай Я. е бил осъден от първата инстанция на 5 години затвор за това, че в с. Белокопитово е причинил по непредпазливост смъртта на Георги З. след умишлено нанесена тежка телесна повреда. Подсъдимият е задължен да заплати обезщетения за претърпени неимуществени вреди общо в размер на 500 хиляди лв. на тримата наследници на починалия. След като е признал фактите в обвинението, делото е разгледано при съкратено съдебно следствие. Присъдата бе обжалвана пред настоящата инстанция от един от частните обвинители и граждански ищци, и от защитата на подсъдимия.

След празник в село Белокопитово на 27.08.2022 г., разтребването на масите станало повод за конфликт между подсъдимия и пострадалия. Николай силно ударил с ръка по лицето Георги и той паднал на земята. Пострадалият бил настанен в болница, но въпреки грижите починал седмица по-късно. Контузията на главата, която получил при падането, станала причина за смъртта му.

Моментът на нанасяне на удара е бил заснет от видеокамера, а причината за спора – изяснена от гласните сведения на очевидци. За да прецизира фактите и правната им оценка, в хода на въззивното производство Апелативният съд проведе разпит на вещото лице, изготвило две съдебномедицински експертизи.

Апелативният съд не сподели становището на Окръжния, че травмата представлява тежка телесна повреда. Съдът прие, че Николай Я. е действал с умисъл да причини лека телесна повреда – спонтанно е нанесъл един удар. Падането на мъжа и удара в асфалта, при което е получена черепно-мозъчната травма, довела до постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота, не е било предвидимо за дееца. Затова наказателната му отговорност трябва да бъде ангажирана за умишлено нанесена лека телесна повреда, от която по непредпазливост са настъпили по-тежкото увреждане и смъртта на Георги З. „Когато от умишлено причинено по-леко по вид увреждане настъпят по-тежки усложнения или смърт, които деецът нито е желаел, нито е допускал, отговорността за непредпазливо причинената смърт е във връзка с по-лекото увреждане, защото то е извършено умишлено, а по–тежките увреждания и смъртта са настъпили по непредпазливост“, се посочва в съдебното решение.

Тези съображения наложиха изменение на проверяваната присъда. При приетата от въззивния съд правна квалификация законът предвижда лишаване от свобода до пет години. Мястото и времето на осъществяване имат особена тежест, тъй като събитията са се развили на публично място – в центъра на едно спокойно село, което е празнувало събор на питката. На празника са се стекли множество хора, неговият символен обществен смисъл се свързва с гостоприемство, добронамереност, обединение и благоденствие, а е приключил с толкова тежък инцидент, породен от дребен незначителен повод и проява на ненужна, неоправдана агресия, смята Апелативен съд – Варна. Тези признаци на деянието обуславят определяне на наказание над средния размер. За справедливо и съответно на извършеното, съдебният състав намира 4 години лишаване от свобода, които се редуцират с една трета, с оглед съкратеното съдебно следствие. Така подсъдимият следва да търпи ефективно 2 години и 8 месеца.

Решението на Апелативния съд може да се обжалва пред ВКС.

Публикувано от Пламена Сутева

Завърших Икономически университет - Варна със специалност “Реклама и медийни комуникации” и специалност “Маркетинг”. Медийните комуникации и писането са моята страст. С работата си желая да съм полезна на обществото.