in

Трима български лекари създадоха протокол за диагностика и лечение на ранен меланом и други редки кожни тумори

Снимка: Българска асоциация по дермато-онкология (БАДО)

Голям пробив в науката, благодарение на български лекари. Научното постижение е стъпка към въвеждането на държавен стандарт за поведение при редки злокачествени тумори. Имената на тримата специалисти са: д-р Ива Гаврилова, д.м., д-р Лидия Чавдарова-Иванова, д.м. и д-р Венелин Георгиев, д.м. Работата на тримата учени получи голямо признание за принос

Малигненият меланом и Меркел-клетъчният карцином сa агресивни злокачествени кожни тумори, които бързо развиват метастази. Последните клинични проучвания и научни публикации дават надежда, че навременното и насочено лечение още в началните стадии на заболяването, може значително да подобри прогнозата за пациента. Навлизането на адювантните имуно- и таргет-терапии коренно промени ситуацията и 5-годишната преживяемост на пациенти с меланом във IIВ-С и III-ти клиничен стадий се повиши от 5% на 45-65%.

От лятото на тази година адювантната имунотерапия вече се прилага в още по-ранните стадии на заболяването – IIB и IIC стадий. Този напредък в медицината изисква изключително точна диагностика и прецизен алгоритъм за коректно стадиране, с възможност за своевременно разпознаване на пациентите с ранен меланом. Най-прецизният метод за ранно оперативно стадиране при меланом, признат в света, е биопсията на стражевия лимфен възел (БСЛВ), известен като сентинелна биопсия.

Трима лекари от Университетската СБАЛ по Онкология в София обединиха научните си търсения и опит в прилагането на сентинелна биопсия. Д-р Ива Гаврилова, д.м., д-р Лидия Чавдарова-Иванова, д.м. и д-р Венелин Георгиев, д.м., създадоха единствен по рода си интердисциплинарен труд, обединяващ три монографии на тема: „Съвременна диагностика и възможности да лечение на редките злокачествени кожни тумори“. Иновативният метод е без алтернатива за точното определяне на стадия на заболяването при новодиагностицирани пациенти и за рестадиране при наличие на рискови фактори или съмнение за напредващо заболяване.

Снимка: Българска асоциация по дермато-онкология (БАДО)

Изследването систематизира опита, натрупан от екипната работа на Клиниките по Онкодерматология, Нуклеарна медицина и Онкохирургия в УСБАЛ по Онкология и е под патронажа на eдни от най-изявените специалисти в областта – проф. Елена Пиперкова, дм, дмн – Началник на Клиниката по нуклеарна медицина и доц. Лъчезар Джонгов, дм – Началник на Клиниката по коремна хирургия.

Научните трудове разглеждат диагностичните възможности и ролята на биопсията на стражевия лимфен възел (БСЛВ) през призмата на три медицински специалности с онкологична насоченост, с цел индивидуализиране на подхода към пациенти с редки кожни тумори. Всяка от монографиите съдържа анализ от клиничната практика на авторите за последните три години и илюстрира ефективността на ранната диагностика със сентинелна биопсия и последвало адювантно лечение при новооткрити пациенти в стадий III.

Работата на тримата учени получи признание за принос в развитието и прецизирането на техниката, усъвършенствайки различни етапи от извършването на сентинелната биопсия. Общият им интердисциплинарен труд демонстрира най-доброто комплексно съвременно лечение в ранен стадий и може да бъде ползван като учебно помагало за поведение при меланом и други карциноми. Формулираният от авторите диагностичен протокол е стъпка към въвеждането на държавен стандарт за поведение при редки злокачествени тумори.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/