Ужасяващото престъпно деяние е извършено на 11 октомври 2022 година. Юлиян Ш. е поискал да се срещне с жертвата си, с намерението да я ограби, за да изхарчи парите ѝ за хазартни игри. Така и се случило. Убийството на жената е извършено с особена жестокост и хладнокръвие. Жертвата е позната на Юлиян, тъй като преди му е давала пари на заем и му е давала стоки от магазина си на „вересия“. Втората инстанция е изменила първоначалната присъда – на доживотен затвор. Въпреки това решението на Апелативния съд във Варна подлежи на обжалване пред ВКС.
Доживотен затвор за грабеж, придружен с убийство присъди Варненският апелативен съд
Втората инстанция измени присъда на Окръжния съд в Търговище и увеличи на доживотен затвор наказанието на подсъдим за грабеж, придружен с убийство в с. Славяново. Първоинстанционният съд е постановил Юлиян Ш. да бъде лишен от свобода за 20 години. Мъжът е задължен да заплати на наследника на починалата обезщетение за неимуществени вреди в размер на 50 хиляди лв. В тази част присъдата бе потвърдена от Апелативния съд.
Подсъдимият започнал с криминални прояви още от ранна възраст. Осъждан е многократно и е изтърпявал присъди за престъпления против собствеността, както и за друго убийство.
След като останал без работа, се увлякъл по хазарта. Пострадалата Фатме М. била вдовица и живеела сама. Имала магазин за хранителни стоки, работела и като счетоводител. В селото било известно, че тя разполага със средства и се ползвала с име на добър и услужлив човек. Често предоставяла стоки на „вересия“, включително на подсъдимия, давала му и пари на заем. Увлечението на Юлиян по хазартните игри и липсата на средства довели до решението му да си осигури пари, като ограби Фатме. В телефонен разговор с нея привечер на 11.10.2022 г. поискал да я посети, което и сторил. За да сломи съпротивата й, стегнал примка около врата й. В резултат на асфикцията, жената починала. Подсъдимият взел 15 000 лв., част от които похарчил в следващите часове в игрални зали в различни населени места. Задържан бил два дни по-късно.
Въззивният съдебен състав счете, че определеното от Окръжния съд наказание не е законосъобразно. Деянието разкрива по-висока степен на обществена опасност от тази на останалите престъпления от същия вид. При този подсъдим се наблюдава ескалация на престъпното поведение. Многократните му посегателства срещу собствеността достигат за втори път до извършване на най-тежкото престъпление – против човешкия живот. Редица други обстоятелства също завишават обществената опасност на деянието: избраното време – в тъмните часове на деня; място – домът на пострадалата; начина на извършване: безпричинно, хладнокръвно и жестоко, и последващото поведение, включващо опит за заличаване на следите и използване на парите отново за хазарт.
Пренебрегването на човешкия живот за придобиване на финансови средства с цел хазартни увлечения и настъпилите последици водят до извод, че разглежданото престъпление е изключително тежко. То е било предварително замислено, планирано и подготвено. Умисълът за умъртвяване на пострадалата не е породен внезапно и ненадейно.
След анализа на фактите, включително 11-те предходни осъждания на подсъдимия, Апелативният съд заключи, че има реален риск той да извърши такова деяние отново, което го прави изключително опасен за обществото.
От съществено значение е и фактът, че той е бил наказан с лишаване от свобода за 16 години, като е бил предсрочно условно освободен. Продължителната изолация в пенетенциарни заведения очевидно не е довела до поправянето и превъзпитаването му. Той не е изградил морални ценности и продължава да не зачита установените норми на поведение. Юлиян Ш. веднъж вече е посягал най-ценното благо – човешкия живот. След като с предишните осъждания не са постигнати целите на закона, се налага извода, че справедливото наказание за извършеното от него е „доживотен затвор“.
Решението на Апелативния съд подлежи на обжалване пред ВКС.