Припомняме, че по-рано през тази седмица от Община Варна обявиха, че през 2024 година ще бъде проектирането, а през 2025 година – изпълнението на основния ремонт на Аспаруховия мост във Варна. Това стана ясно по време на визитата на министъра на регионалното развитие Андрей Цеков във Варна. След оповестяването на тази новина медия „Нова Варна“ се допита до експертното мнение на инж. Дойчин Ников.
– Колко време би отнел основният ремонт на Аспаруховия мост?
Според инж. Ников пълен капитален ремонт би отнел не по-малко от 4 години. Последната пълна рехабилитация на Аспарухов мост е започнала есента на 1995 година и е завършила месец септември 1999 година. Ремонтът се е проточил, защото държавата не е могла да осигури пълното финансиране за пълен ремонт наведнъж от средства. Според него държавата няма никаква подготовка да стартира такъв мащабен ремонт скоро, тъй като няма планирано финансиране, няма изработен проект за пълен капитален ремонт и защото няма направени предварителни инженерни обследвания, които са задължителни. По думите на Ников, единствената реална алтернатива за пълен капитален ремонт, направен наведнъж, са само европейските инвестиции, както направиха в Констанца още 2015 година. Задължително трябва да се планира втори Аспарухов градски мост. Това вече е включено в Общия Устройствен План на Варна (ОУП-Варна). Този мост може да се реализира чрез безвъзмездни европейски инвестиции, с 85% финансиране от Брюксел. Според него пълен капитален ремонт на Аспарухов мост няма как да стане до 2027 г.
– Къде ще бъде вторият мост?
По думите на инж. Ников има планирано трасе за нов мост при „Максуда“, заложен в ОУП-Варна още през 2013 година. „Има два моста – градски и извънградски. Градският мост е при „Максуда“ и започва от булевард „Васил Левски“, а извънградският е при Казашко, също заложен в ОУП-Варна и е задължение на регионалното министерство, ако бъде реализирана магистрала „Черно море“. Градският мост е задължение на местната власт.“, казва Ников.
– Как би протекъл подобен ремонт? Първо на едното платно, а после на другото?
„Да, не може да се направи ремонт на пътното платно без спиране на движението. Технологично не е възможно“, категоричен е Ников. „Практически при последната направена рехабилитация 1995-1998 година, движението в платното в посока Бургас е било спряно изцяло за близо 13 месеца.“ „МРРБ и АПИ планират да направят ремонт на пътното платно, но това не е нужният ремонт“, смята той. Според него трябва да се направи саниране на колоните, бластиране на металната конструкция, подсигуряване на ролковите лагери с нова модерна система.
– Смятате ли, че мостът е подсигурен и би издържал евентуално земетресение?
„Тези мостове са по старите изисквания. По новите изисквания трябва да се направи оценка на сеизмичната устойчивост на моста, за да се види на коя степен отговаря. По време на строителството е изчислен на 7-а степен по скалата на Рихтер, но без да му се направи оценка на сеизмичната устойчивост и геодезично заснемане не може да се потвърди със сигурност на коя степен отговаря. Новите мостове в Европа са предвидени да издържат до 9-а степен и по този начин отговарят на новите изисквания на Еврокод“, обясни инж. Ников.
– Колко ще струва ремонтът на моста?
„Последният път, в който ни посетиха експертите от Брюксел, регионалното министерство при зам.-министъра Николай Нанков, планираха 240 млн. само за пътното платно без саниране на носещите колони. Интересно е как АПИ и МРРБ са ги изчислили без да имат изготвен проект за пълен капитален ремонт и без да има направена оценка на сеизмичната устойчивост на моста? Тук въпросът е как държавата ще намери 240 млн., обявени от регионалното министерство тогава при положение, че за 10 години е намерила 35 млн. Вече има практика в Европа подобни нови мостове да се реализират с европейско финансиране, а дофинансирането, което ще е в размер на 15% да се поема от общината или държавата. Даже има готов идеен проект и схема на финансиране тези 15% да не се заплащат от общината и държавата, такова предложение направихме още 2019 година в регионалното министерство.
Ако се направи анализ колко струват подобни мостове, ще стане ясно, че новият ни градски мост ще струва не повече от 60-70 млн. Евро, с дофинансиране 15% от едно ниво, а останалата сума може да са безвъзмездни инвестиции от Брюксел. Къде са 120 млн. лева за нов модерен мост, издържащ на 9-а степен по скалата на Рихтер, къде са 240 млн. лева за ремонт на стар мост? Оперативно докато нашите управници безуспешно умуваха над 10 години как да направят пълен капитален ремонт на Аспарухов мост, край Констанца в Румъния направиха два нови моста с европейско финансиране. Днес ние нямаме абсолютно никаква подготовка нов градски мост във Варна да се случи оперативно до 6 години. Питам кой е виновен за това?
Ако Варна не си реши проблема сама, няма кой да ѝ помогне. Инициативата да се намери окончателно решение и финансиране трябва да е на местната власт и кмет, решения има но в общината липсват специалисти, които да ги посочат от европейска практика – това е основният проблем.“, заяви експертът пред медия „Нова Варна“.
Ников коментира и индустриалната зона, която се планира да се изгради във Варна. „Проблемът е, че трябва да се заяви идеен проект в Брюксел, както направиха още през 2013 година в Румъния, което ние предлагаме вече 6 години, а до момента не се е направило нищо друго, освен да се търси терен“, казва Ников.
По негови думи големият експертен ребус е откъде общината ще намери финансиране за технически проект от заявени 1000 декара. Решението град Варна да има скоро мащабна индустриална зона и нужното финансиране за изграждането ѝ не е в регионалното министерство в София, нито в министерство на икономиката, а в Брюксел. За съжаление няма кой да види успешна европейска практика.
Благодарим на инж. Дойчин Ников за отделеното време и експертното мнение!