in

Българската морска камара алармира за притеснения относно вятърните паркове в Черно море

Кадър: Youtube/Отвъд Оградата

Преди 3 дни стана ясно, че български политик от Добрич, предлага да добиваме енергия, чрез собствен ресурс. Ивайло Мирчев, председател на постоянната Комисия по дигитализация, електронно управление и информационни технологии към Народното събрание в Република България, предлага за гласуване Законопроект за ветрогенератори в Черно море.

Целта на Законопроекта е да се постигне енергийна независимост на страната, казва депутатът от ПП-ДБ, Ивайло Мирчев. По-особеното, за което подчерта депутатът е, че ветровитите зони у нас се намират в северната част на България.

„По-скоро на североизток, над 20 км навътре в морето“, пояснява той. Ивайло Мирчев подчертава пред „Фокус“, че ветрогенераторите ще бъдат разположени от 20-50 км от брега и бе категоричен, че или няма да се виждат, или ще се виждат като точици навътре в морето.

Депутатите гласуваха на първо четене, Законопроекта за ветрогенератори в Черно море. Текстовете бяха подкрепени със 112 гласа „за“, 53 бяха „против“, а 3-ма се въздържаха. Документът предизвика множество критики, както от еколози и представители на туризма, така и от рибарски сдружения, а също така и от редица депутати.

От Българска морска камара (БМК) изпратиха своята позиция. Според тях е необходимо експертно прецизиране на текстовете, приети на първо четене от Народното събрание по Законопроекта за енергията от възобновяеми източници, в морските пространства.

В ключовия за синята икономика сектор „Рибарство и аквакултури“ са настъпили обосновани притеснения от приетите текстове, алармира организацията.

“Вносителите на законопроекта следва да вземат предвид съображенията на сектор „Рибарство и аквакултури“, тъй като в него са заети хиляди български граждани”, подчерта к.д.п. Александър Калчев, председател на Управителния съвет на БМК.

Не можем да спорим за необходимостта от ясно нормативно регулиране на въпроса, който ще допринесе за развитието на офшорния сектор у нас, но тези процеси не могат да се случват в ущърб или за сметка на други сектори на синята икономика, сред които е и морският туризъм, заяви още председателят на БМК.

Морската камара настоява за провеждане на цялостен анализ за състоянието на морската икономика, биоразнообразието и морските ресурси, както и идентифициране на потенциалните негативни въздействия върху тях, при изграждане на енергийни проекти от възобновяеми източници в Черно море.

За Българска морска камара – Българска морска камара е сдружение с 30-годишна история, незаобиколим фактор при определяне на националната морска политика в областта на водния транспорт. Сдружението работи за развитие на националното и международното морско-икономическо сътрудничество и за подпомагане развитието на морския бизнес, в страната. БМК е най-голямото представително сдружение в морския сектор, обединяващо представители на всички сектори на синята икономика.

По публикацията работи: Ева Григорян

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/