Днес парламентът в Гърция гласува легализирането на еднополовите граждански бракове. Това се случва за първи път в православна християнска държава и въпреки съпротивата на влиятелната гръцка църква.
Проучванията на общественото мнение показват, че повечето гърци подкрепят предложената реформа и въпросът не успя да предизвика дълбоки разделения в страна, която е по-притеснена от високите разходи за живот, съобщава АП Нюз.
Епохалният законопроект, изготвен от дясноцентристкото правителство на премиера Кириакос Мицотакис, е подкрепен от четири леви партии, включително основната опозиционна Сириза.
Това ще ѝ осигури 243 гласа в 300-местния парламент. Очаква се няколко депутати от мнозинството и левицата да се въздържат или да гласуват против реформата – но не достатъчно, за да отхвърлят законопроекта.
Три малки крайнодесни партии и комунистическата партия със сталинистки корени отхвърлиха проектозакона.
Държавният министър Акис Скерцос подчерта при откриването на двудневния дебат в сряда, че повечето гърци вече приемат идеята за еднополови бракове.
„Ние не вземаме решения за промяна в тази зала“, каза той. „Това вече се е случило… Обществото се променя и развива, без да изисква разрешение от парламента“, допълва Акис Скерцос.
Законопроектът ще предостави пълни родителски права на женените партньори от един и същи пол с деца. Но това не позволява на хомосексуалните двойки да стават родители чрез сурогатни майки в Гърция – опция, която в момента е достъпна за жени, които не могат да имат деца по здравословни причини.
Превод и редакция: Пламена Сутева