На 22 Февруари България отбелязва своето богато балетно наследство. По този повод сцената на Държавна опера Варна ще се превърне в истинска приказка, изпълнена с изящество и красота.
Насладете се на този празник за културата на 22 февруари 2024 в 19.00 ч. в Държавна опера Варна.
В чест на този специален ден, мултинационалната трупа на операта, ръководена от хореографа Светлана Тоншева и репетитора Меган Рейд, ще представи величествена балетна гала. Събитието ще включва откъси от световната балетна класика и съвременна хореография, представяйки шедьоври като “Спящата красавица”, “Лебедово езеро” по музика на Чайковски и други.
Тази балетна феерия отдава почит на корените на българския балет, който започва своето пътуване през 1928 година с премиерата в Софийската народна опера на “Копелия” от Лео Делиб – първият професионален български балет, поставен от хореографа и пръв български балетмайстор Анастас Петров.
Петров не само полага основите на балетното изкуство в страната, но и основава първата българска балетна школа, в която подготвя много изтъкнати български балетни артисти, като Лили Берон, Асен Гаврилов, Нина Кираджиева, Люба Колчакова, Красимира Колдамова, Калина Богоева.
Сред тях е и Асен манолов – хореографът на “Продадена невеста”. “Продадена невеста” е първата постановка на новосформираната Варненска народна опера. Манолов поставя и едноактните балети „Шехерезада” и „Болеро”, които се представят в един спектакъл, изнасен на 29 октомври 1948 г. Това събитие се приема за начало на професионалния балет във Варна.
В днешни дни Варненската опера продължава да играе ключова роля. Със своите многонационални трупи и разнообразни постановки, операта демонстрира израстването и глобалния обхват на българското балетно изкуство.
Денят на българския балет е не само празник на изяществото, но и отдаване на почит към тези, които са поставили основите и продължават да вдъхновяват новите поколения със своята страст и посвещение в изкуството.
По публикацията работи: Зоя Георгиева