През настоящата 2024 година Месни Заговезни се пада на 10 март, а Сирни Заговезни – на 17 март. Месни Заговезни се отбелязва винаги в неделя, 8 седмици преди Великден, който тази година се пада на 5 май. Месни Заговезни е последният ден, преди Великденския пост, в който е позволено да се яде месо
Думата Заговезни идва от “заговявам”, което от своя страна означава “започвам да постя/отказвам се от месото”.
В седмицата след Месни Заговезни (тази година започваща от 11 март) е разрешено да се ядат мляко, яйца, сирене и други млечни продукти. И така до Сирни Заговезни (тази година 17 март).
След това, още от следващия ден (тази година 18 март) започва строгият пост.
Още от този ден (18 март) от менюто трябва да се изключат абсолютно всички животински храни.
Традиции и обичаи
Един ден преди Месни Заговезни трябва да се отдаде почит към мъртвите. Именно затова тази година първата Задушница за годината е на 9 март (събота). На този ден се ходи до гробището и се раздават подавки.
В деня на Месни Заговезни на литургията в църквата се чете Евангелието. С това християните си припомнят за значението на греховността, изплащането на греховете и силата на възмездието.
В седмицата преди Великденските пости вярващите подготвят телата и душите си. Трябва да поискат и да дадат прошка.
На Месни Заговезни се приготвят ястия с месо. Във вечерта на този празник семейството се събира около трапезата, като преди това младите семейства трябва да посетят родителите на булката, както и кумовете на сватбата. Прието е младоженците да носят вино, варена кокошка и погача.
На Сирни Заговезни по традиция се иска прошка. Тогава по-младите искат прошка от по-възрастните. В някои краища през Сирната седмица се изпълняват и ритуали с прескачане на огньове, като се счита, че с това се гони лошото.
По публикацията работи: Пламена Сутева