Стана ясно, че от днес (1 април) електронните рецепти за антибиотици у нас отново стават задължителни. Ще се изписват и отпускат само и единствено по електронен път. Промяната се дължи на това, че изтича гратисният срок, който правителството даде за паралелно ползване и на хартиени бланки.
Издадените до вчера хартиени рецепти ще важат шест месеца, когато са за многократно изписване, и един месец при еднократното изписване на дадено лекарство. Пациенти с такива бланки няма да бъдат връщани, уточняват от Министерство на здравеопазването.
Припомняме, че в края на миналата година здравното министерство върна възможността за хартиени рецепти. Преди това, в средата на октомври 2023 г., бе обявено, че те остават в миналото.
И въпреки че системата за издаването на е-рецепти бе подготвяна в продължение на цели две години, въвеждането ѝ беше съпроводено с много грешки и трудности. Готови ли са лекарите и фармацевтите този път?
„Ние и досега отпускахме антибиотици с е-рецепта, но от днес вече това ще е задължително на 100%. В голяма степен проблемите в системата са отстранени, но не е изключено да се появят нови – те ще са свързани най-вече с липсващите лекарства“, обясни пред бТВ Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.
Той е категоричен, че ако лекарят позволи генерично заместване на едно лекарство с друго, фармацевтите го правят. „Призовавам лекарите по-често да позволяват тази опция, защото така се създава по-малко неприятности за пациентите“, поясни Костов.
Председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки припомни също така, че една от последните промени в системата е свързана с т.нар. офлайн изписване на лекарства, т.е. когато лекарят няма връзка с интернет. Когато той възстанови тази връзка, е-рецептата автоматично бива вписана в системата, а лекарствата могат да се получат от всяка една аптека в страната.
„Когато пациентът влезе в аптеката, трябва само да каже датата, на която е изписана тя, както и ЕГН-то си“, поясни още той.
Целта на въвеждането на е-рецепти е да се избегне свръхупотребата на антибиотици и да се сложи края на злоупотребата с антидиабедни медикаменти. Според фармацевтите занапред ще е невъзможно човек да си купи лекарство, без то да му е предписано от лекар.
По публикацията работи: Пламена Сутева