Тази година големият празник Цветница се пада на 28 април (неделя). Този празник е напоен с огромна символика и много традиции и обичаи. Винаги той се отбелязва ден след Лазаровден, който тази година е на 27 април (събота). Цветница е един от най-обичаните, цветни и весели празници през пролетта.
Подвижният християнски празник Цветница се отбелязва от църквата точно седмица преди Възкресение Христово – в неделята след Лазаровден. Познат е още като Връбница, Куклинден, Цветна неделя, Вая, а в западните църкви – Палмова неделя. На този ден празнуват всички, които носят имена на цветя, растения, храсти и дървета.
Това са някои от имениците: Аглика, Албена, Виола, Виолета, Върбан, Дилян, Дафина, Елин, Жасмина, Здравко, Здравка, Ива, Иглика, Калина, Калин, Лилия, Лиляна, Маргарита, Малина, Невена, Пламен, Пламена, Росен, Роза, Ралица, Росица, Теменуга, Теменужка, Цветан, Цветелин, Цветелина, Цветанка, Цено, Цветомир, Цветомира, Явор, Ясен, Ясмина
На Цветница в църковния храм се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Но защо точно върбови клонки?
Те са на почит, тъй като върбата се пробужда първа от зимен сън, а нейните клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат Исус Христос в Йерусалим.
Традицията гласи, че клонка от върба трябва да се постави пред иконата и по този начин ще предпази дома от беди и нещастия.
От останалата част от върбовите клонки се сплита венче, което се поставя пред входната врата, за да пази цялото семейство от уроки чак до настъпването на следващата пролет.
В някой райони на България все още се пази традицията осветените в църквата цветя да се използват за баене против уроки и болести на децата и животните.
Привечер на Цветница момите и ергените за последно играят лазарско хоро. На Цветница се разрешава да се яде риба, а останалите ястия на трапезата трябва да бъдат постни.
По публикацията работи: Пламена Сутева