Стана ясно, че заради рязкото застудяване голяма част от плодовите насаждения в Кюстендилско са застрашени от сланите. Припомняме, че през изминалата седмица температурите в Кюстендилско стигнаха до 30 градуса. Тази сутрин пък паднаха малко под 2 градуса. Тези резки промени в температурите водят до изключително неблагоприятно влияние върху всички овощни дръвчета в района. Тук идва въпросът как ще бъдат защитени хилядите декари от ябълки и череши?
„Свидетели сме на драматични промени във времето. От 30 градуса, когато беше масовия цъфтеж на овощните култури, две седмици след прецъфтяването температурите са към критичните норми и добре, че времето е влажно и облачно, което спасява засега овощните култури в региона. Но все пак има реколта в Кюстендилско, Благоевградско и Пернишко. Дъждовете обаче през последните дни, а и според прогнозата те да продължат още една седмица, това неминуемо ще се отрази на плодовата реколта“, обясни пред БНТ проф. Димитър Сотиров от Института по земеделие в Кюстендил.
„Миналата година сме на загуба от трайните насаждения. Повечето колеги не можаха да опазят реколтата, а тя беше и в по-малки количества. Разходите са за торове, препарати и химикали и след това за работници. Работната ръка също е голям проблем и това влияе на прибирането на реколтата, когато се изисква голямо количество хора, а те в региона ги няма“, каза Валери Йовев – собственик на овощни градини.
По публикацията работи: Пламена Сутева