На 22 април всеки година отбелязваме Денят на Земята. Първоначално започнал като движение за околната среда в Съединените щати през 1970 година, днес той е отбелязван от над половин милиард души.
Ето няколко факта за нашата планета:
- Земята не е съвсем кръгла – Поради въртенето си, Земята е по-широка в екваториалния регион отколкото в полюсите.
- Планините растат – Хималаите, които включват и най-високата точка на Земята – връх Еверест, продължават да растат около 1 сантиметър всяка година. Това се дължи на тектоничните движения.
- Земното ядро се върти по-бързо от повърхността – Учените са установили, че вътрешното ядро на Земята се върти с малко по-голяма скорост от въртенето на земната кора.
- Земята има скрити океани – Под земната повърхност се намират огромни количества вода, а някои учени предполагат, че тези „скрити океани“ могат да съдържат три пъти повече вода, отколкото всички повърхностни води в света.
- Над 70% от повърхността на Земята са покрити с вода
- Гравитацията не е една и съща във всички части на Земята – това се дължи на различията в масата и формата на планетата.
- Луната не е единственият спътник на Земята – През 1986 г. е открит астероидът Круитни, a през юни 1997 г. е признато, че Круитни е спътник на Земята.
Значението на Деня на Земята
Денят на Земята служи като годишно напомняне за необходимостта от опазване и защита на нашата среда. Това е ден за образование по въпросите на околната среда, стимулиране на политиката за устойчиво развитие и насърчаване на хората да предприемат действия за намаляване на тяхното въздействие върху планетата.
Инициативите включват почистване на местни паркове, засаждане на дървета, рециклиране и кампании за намаляване на използването на пластмаса. В допълнение, множество учебни заведения и организации провеждат образователни семинари и работилници за устойчиво живеене.
Денят на Земята ни напомня, че всеки от нас има роля и отговорност за опазването на тази красива планета, която наричаме дом. Той представлява възможност да се отдадем на мисията за създаване на по-зелено и устойчиво бъдеще за следващите поколения.
По публикацията работи: Зоя Георгиева