Днес, на 30 юни, в неделя Българската православна църква избира четвъртия си духовен глава от възстановяването на патриаршията насам. Това се случва след като патриарх Неофит издъхна на 78-годишна възраст на 13 март т.г.
Българската православна църква (БПЦ) – Българска Патриаршия се управлява от Свети синод, а всяка епархия – от своя архиерей, който носи титлата митрополит. Върховен ръководен орган на Българската православна църква – Българска Патриаршия е Светият Синод, който се състои от Българския патриарх и епархийските митрополити, предаде Дарик.
От 24 февруари 2013 г. негов председател бе Неофит, Патриарх Български и Митрополит Софийски. Негово Светейшество издъхна в 22.22 часа на 13 март в реанимацията на Военномедицинска академия.
Григорий Врачански
Врачанският митрополит Григорий е роден със светското име Красимир Маринов Цветков през 1970 г. в Ботевград. Средното си образование придобива в Природоматематическата гимназия в града.
Приема монашески постриг през 1996 г. в Хаджидимовския манастир „Св. Георги“ от приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На следващия ден е ръкоположен за йеродякон, а през следващата година – за йеромонах.
Кой е митрополит Гавриил Ловчански
По-късно се дипломира в Богословския факултет на Атинския университет „Каподистрия“. 2007 г. е назначен за протосингел на Софийска митрополия.
В 2011 г. е назначен за игумен на Троянския манастир, а през 2014 г. е назначен за викарий на Софийския митрополит.
На 12 март 2017 г. след провеждането на канонически избор с пълно единодушие Григорий е избран за Врачански митрополит.
След смъртта на патриарх Неофит на 13 март 2023 година Светият синод избра Врачанския митрополит за свой наместник-председател. Решението бе взето с единодушие.
Даниил Видински
Видинският митрополит Даниил – Атанас Трендафилов Николов, е роден на 2 март 1972 г. в град Смолян.
Завършва основно и средно образование в родния си град.
През 1996 г. записва и учи Английска филология в СУ „Св. Климент Охридски“, а на следващата година пренасочва образованието си в Богословския факултет при същия университет.
Кой е митрополит Даниил Видински
През 1997 г. е приет като послушник в Хаджидимовския манастир „Св. вмчк Георги“ под духовното ръководство на приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На 07 август 1999 г. е постриган от него в монашество, а на следващия ден е ръкоположен за йеродякон.
През 2002 г. завършва Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
На 21.07.2004 г. е изпратен на послушание в Роженския манастир „Рождество Богородично“. На 27.11. същата година е ръкоположен от епархийския му архиерей за йеромонах.
На 01.06.2006 г. е възведен в архимандритско достойнство.
По решение на Св. Синод на 20.01.2008 г. е хиротонисан за епископ с титлата Драговитийски в ПКСХП „Св. Александър Невски“ и назначен за викарий на Неврокопския митрополит. Такъв остава до 15.06.2010 г., когато по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф е назначен за негов викарий, която длъжност изпълнява до 4 февруари 2018 г., когато е канонично избран за Видински митрополит от Св. Синод.
Гавриил Ловчански
Светското име на митрополит Гавриил е Цветан Методиев Динев. Той е роден е на 16. 07. 1950 г. в гр. София. От 1953 г. до 1966 г. семейството му живее в Чехословакия, където той завършва и основното си образование. След завръщането си в България и завършване на гимназия, през есента на 1969 г. е приет за студент във Висшия инженерно-строителен институт в София, който завършва през 1973 г. По време на своето следване там той се запознава и контактува с блаженопочиналия Левкийски епископ Партений, който става и негов изповедник.
През 2007 г. митрополит Гавриил става Ръководител на Работната група по въпросите на религиозното образование при Св. Синод. От 2009 г. насам той оглавява Върховния църковен съвет при Св. Синод. През 2011 г. започва да ръководи и Културно-просветния отдел при Св. Синод на БПЦ-БП.
Кой е митрополит Гавриил Ловчански
На 08 февруари 2012 г. Ловчанският митрополит Гавриил е удостоен със званието „почетен член“ на българската Камара на инженерите в инвестиционното проектиране.