in

Откриха още една планета, на която е възможен живот

Колаж: "Нова Варна"

Където има вода, има и живот. Оказва се, че екзопланетата LHS 1140 b е изцяло покрита от вода или лед, което я превръща в един нов потенциално обитаем свят.

Наблюденията са направени с помощта на космическия телескоп James Webb (JWST), както и телескопите Spitzer, Hubble и TESS. Откриването на атмосфери на скалисти планети е основна цел на JWST, но тези сигнали са много по-трудни за откриване от тези на гигантските планети, пише The Astrophysical Journal Letters.

Екзопланетата LHS 1140 b, разположена в обитаемата зона на звездата-домакин и разположена на около 48 светлинни години от Земята по посока на съзвездието Кит, най-вероятно не е мини-Нептун, а супер-Земя с потенциална атмосфера и океан от течна вода.

Анализът на данните от JWST показа, че екзопланетата вероятно има богата на азот атмосфера, подобна на земната. В този случай 10 до 20 процента от масата на LHS 1140 b може да бъде вода, което я прави кандидат за воден свят, наподобяващ снежна топка или ледена планета с потенциален течен океан. Този океан най-вероятно се намира в подзвездната точка на планетата, тоест от страната, която винаги е обърната към родителската звезда поради приливно заключване. В центъра на океана температурата може да бъде доста удобна – около 20 градуса по Целзий.

Необходими са повече наблюдения, за да се потвърди сигнатурата на азотния газ, но LHS 1140 b вече е с по-малка плътност от очакваното за скалиста планета, което показва голяма вероятност от вода.

В сравнение с други известни екзопланети в обитаемата зона, като планетите TRAPPIST-1, LHS 1140 изглежда по-тиха и по-малко активна, което прави много по-лесно забелязването на признаците на планетарна атмосфера на фона на звездна светлина.

Публикувано от Александра Камбурова