Стана ясно, че кадър улавя пътя на куршума, използван при опит за убийство на Тръмп. Снимката е направена от Дъг Милс, фотограф на New York Times. Така твърди и Майкъл Хариган , който е пенсиониран специален агент на ФБР с 22-годишна кариера в службите.
Простата балистична математика показва, че заснемането на летящия куршум е възможно, казва експертът. Милс използва цифров фотоапарат Sony, способен да заснема изображения с до 30 кадъра в секунда. Той прави тези снимки със скорост на „затвора“ от 1/8000 от секундата – изключително бързо според индустриалните стандарти, научаваме от New York Times.
Другият фактор е скоростта на куршума от огнестрелното оръжие. Агентите на ФБР откриха полуавтоматична пушка тип AR-15 на местопрестъплението до простреляния мъж, за когото се смята, че е стрелецът.
„Ако той е стрелял с пушка AR-15, куршумите с калибър .223 или 5,56 милиметра, които използват, се движат с приблизително 3200 фута (приблизително 1000 м – бел.ред.) в секунда, когато напуснат дулото на оръжието“, посочва Хариган. „И със скорост на затвора 1/8000 от секундата, това ще позволи на куршума да измине приблизително четири десети от фута, докато щракне затворът на апарата“, обяснява той.
„Повечето камери, използвани за заснемане на изображения на куршуми по време на полет, използват изключително високоскоростни специални камери, които обикновено не са в употреба при широко разпространената фотография, така че улавянето на куршум по странична траектория, както се вижда на тази снимка, би било постижение едно на милион и почти невъзможно, дори ако знаете, че куршумът идва“, казва Майкъл Хариган.
При последното си назначение Хариган ръководи отдела за обучение с огнестрелни оръжия във ФБР, а сега като пенсиониран експерт работи като консултант в частната оръжейна индустрия.
„Предвид обстоятелствата, ако това фото не показва пътя на куршума във въздуха, не зная какво друго би могло да показва“, категоричен е специалистът пред „Ню Йорк таймс“.