Става ясно, че поне 90 на сто от цацата, която улавят най-големите български риболовци в Черно море, се изнася в чужбина.
Сред най-големите пазари за страната ни е Португалия, съобщи изпълнителният директор на „Асоциацията на производителите на рибни продукти“ (АПРП) Йордан Господинов. „Черноморските видове риба са много ценни, защото биохимията на морето е по-особена, то е по-сладко. Затова и вкусовите качества на нашите риби са по-добри. Освен морска риба изнасяме активно охладена и замразена пъстърва в цяла Европа“, казва Господинов, предаде novini.bg.
От друга страна износът на рапани за страни като Китай, Южна Корея и Япония, запазва стабилните си ни. От „Асоциацията на производителите на рибни продукти“ обаче отчетоха, че рапаните в Черно море стават все по-дребни.
„Това сочат нашите изследвания. Наблюденията на науката все още не са категорични. Нашето мнение е, че уловът намали количеството на рапаните. От друга страна свръхпопулацията на вида унищожи в някаква степен необходимата му хранителна среда. В момента внасяме рапани от Румъния. Наши предприятия също оперират там, а български кораби плават под румънски флаг. Ловим рапани там, защото имаме сключени договори за износ към азиатски страни, които трябва да изпълним“, посочи Господинов.
Високите температури през това лято тласкат рибните пасажи все по-навътре в морето, където водата е по-хладна, каза още изпълнителният директор на АПРП.