in

Радикални мерки се предприеха в два града у нас за електрическите тротинетки

Снимка: "Нова Варна"

Проблемът с електрическите тротинетки в страната става все по-актуална тема. Вече два града у нас са предприели радикални мерки спрямо електрическите превозни средства.

С глоби в Кюстендил се борят с опасното управление на електрически тротинетки. В града вече има и наказани, предаде bTV.

Общинската управа отчита като положителен ефекта от тези санкции , които водят до по-спокойна градска среда.

Кюстендил обаче не е единственият град, в който предприемат по-кардинални мерки за електрическите тротинетки – в Стара Загора също има такива мерки.

20 души, управлявали в нарушение електрически тротинетки са наказани от началото на юни до 12 август в Кюстендил.

„Ами, мисля, че е добре, защото карат безразсъдно децата и даже и възрастните, пресичат пред коли и така нататък. Няма друг начин, защото са безсъвестни всички“, казва Игна, която живее в Кюстендил.

„Те са най-застрашени, защото са беззащитни, на две гумички и си перкат, без каски, без нищо. Карат си без никаква отговорност. И после, кой виновен – шофьорът виновен, че блъснал тротинетката“, заявява Димитър, който също подкрепя новите правила.

Децата проявяват разбиране, казват проверяващите инспектори, но родителите – невинаги.

„Малко така – „ами ние, дето сме купили тротинетка на детето, какво да правим с нея?“. Ами, те сами да решат, какво трябва да се направи при това положение. Откакто работим с тротинетките- значително намаляха“, казва Гергана Ташева, служител на „Общинска охрана“-Кюстендил.

А нарушенията са сериозни, казват от общината:

„Карат понякога по две дечица на тротинетка, на по-малка възраст, предимно в централна градска част – пешеходна зона.“

В Стара Загора пък вече задържат тротинетките, ако се движат в нарушение.

„Мярката е временна. Тук говорим за това, че се задържа въпросната тротинетка, докато излезе наказателното постановление, което знаете по закон е 50 лв. за констатирано нарушение на тротинетка. Тротинетката ще бъде връщана, когато актът е постановен и платен съответно“, казва Николай Диков от община Стара Загора.

В града вече няма да има и споделени тротинетки. Причината – често се управляват от непълнолетни лица, казват от общината. Представители на фирмата контрират, че нарушителите са други, а тротинетките им са безопасни и развиват ниска скорост.

„Децата, които гледам, че не са с наши скутери, карат извън велоалеите, пък има велоалеи до тях“, казва Валентин Велчев, служител във фирмата за споделени тротинетки.

По данни на МВР от 1-ви януари до 31-ви юли в страната са станали 323 пътнотранспортни произшествия с участието на тротинетки. 185 от тях тежки. Има и петима загинали.

Иван Иванов е общински съветник в местния Общински съвет. Има тротинетка, която дава и на детето си да управлява и не харесва новите наредби.

„Моята позиция е, че тази наредба не е направена както трябва. Брюксел насърчава използването на зелен енергия – не ел. автомобили и ел. превозни средства, а в същото време ние ги ограничаваме. Всички институции и банки са съсредоточени в пешеходната зона на Кюстендил и ние нямаме достъп до тях“, казва той.

„Към момента отчитаме намаляване на децата с индивидуални електрически превозни средства, които се движат в затворени паркове и по улиците и нямат право да го правят. Имаме над 24 съставени акта – не ни е самоцел да съставяме актове, но когато е необходимо, не се поколебаваме. Така създаваме една по-спокойна градска среда“, казва инж. Огнян Атанасов, кмет на община Кюстендил.

Публикувано от Александра Камбурова