Когато усещате осезаемо собствения си сърдечен ритъм, това е ясен знак за сърцебиене. Налице е чувство за ускорено, „неправилно“ биене на сърцето или трептене в гърдите. Специалист обясни кои са основните симптоми за сърцебиенето, както и кои са основните причини за това състояние. Експертът съветва и какво да направим първо, щом усетим сърцебиене.
Д-р Андре Фелдман обяснява това явление. Ако сърцебиенето изниква често, ритъмът му е неравномерен или е свързано и с други симптоми като, например, замаяност и стягане в гърдите, е препоръчителна консултация с кардиолог.
Основните симптоми на сърцебиенето са:
– учестен или неправилен сърдечен ритъм;
– чувство за вибрации и треперене в гърдите;
– бързи удари на сърцето;
– усещане за туптене в гърдите, шията или гърлото.
Основните причини за сърцебиене са следните
1. Прекомерен стрес
Прекаленият стрес е сравнително обичайна причина за сърцебиене. В състояние на нервност или безпокойство организмът освобождава адреналин – хормон, който ускорява честотата на сърдечното туптене.
2. Пиене на кафе или алкохол
Поглъщането на кафе, безалкохолни и енергийни напитки, на отделни видове чай е възможно да доведе до повишение на кръвното поради наличието на кофеин в техния състав. Така се увеличава количеството кръв, което отива към тъканите, и сърцето е принудено по-бързо да бие. Алкохолът причинява намаляване на количеството магнезий в организма и неравномерен сърдечен ритъм.
3. Физически натоварвания
След периоди на интензивно физическо натоварване сърцебиенето е много често поради усилието на организма да подкрепя мускулите с необходимия за натоварванията кислород.
4. Лекарства
Някои медикаменти, например за астма или за проблеми с щитовидната жлеза, може като страничен ефект да предизвикат сърцебиене. Затова би трябвало да сигнализирате лекаря, предписал лекарството, за да преоцените лечението. При никакви обстоятелства не трябва да спирате лечението сами.
5. Сърдечни проблеми
Отделни сърдечни проблеми, като камерна или синусова тахикардия, предсърдно или камерно мъждене, преждевременни камерни контракции, кардиомегалия или вродено сърдечно заболяване е възможно да причинят сърцебиене. Такива състояния трябва да се лекуват с насоки от кардиолог, защото може да бъдат животозастрашаващи.
6. Метаболитни заболявания
Някои метаболитни нарушения, например хипертиреоидизъм, ниски нива на глюкоза (хипогликемия), на калций или калий в кръвта причиняват сърцебиене.
Освен това, високите или ниските нива на магнезий или калий в кръвта също може да доведат до сърцебиене.
7. Хормонални промени
Нормалните хормонални изменения, настъпващи по време на менструация, бременност или менопауза, е възможно да провокират сърцебиене.
8. Треска
Треската може също да причини сърцебиене и да бъде придружена от ниско кръвно, което да е показателно за сепсис. При това, възможно е тя да провокира дехидратация на организма, което да предизвика сърцебиене.
Как да спрете сърцебиенето?
Легнете и се отпуснете. Пуснете релаксираща музика или ползвайте ароматерапия. Поемете си въздух дълбоко и бавно, вдишвайки през носа и издишвайки през устата. Не пийте кафе или чай с кофеин. Не пушете.
Ако чувствате сърцебиене до минути след приема на ново лекарство, съобщете на лекаря, който го е предписал.
Внимание! Статията е само за информация. Предпазвайте се от самолекуване и винаги се допитвайте до медик-специалист!
По публикацията работи: Пламена Сутева