in

Днес имен ден празнуват хора, чието име означава „буден“: Почитаме смел светец

Колаж: "Нова Варна"

Днес е 30 септември. На този ден църквата почита смел светец, който в продължение на 14 години е изтърпявал нечовешки мъки, но въпреки това не се е отказал от вярата си в Христа. Това е Св. Григорий. Днес имен ден празнуват всички, които носят имената Григорий, Григор, Гришо, Гриша, Григория, Григорина и Григорена. Името Григорий е старогръцко и означава „буден“.

Православната църква чества днес паметта на св. свщмчк Григорий, просветител на Армения, на св. мчца Рипсимия, св. мчк Мардоний и на преп. Акакий Латрийски.

Великият просветител на Армения св. Григорий живял в третия и първата четвърт на четвъртия век. Той произхождал от знатни и благородни родители езичници, сродници с царския дом на персийския владетел Артабан и на брат му арменския цар Курсар.

Започнала война между арменци и перси. Григорий, тогава още дете, избягал с родителите си от Армения в Кесария Кападокийска. Там се запознал с християнската вяра. Приел свето Кръщение.

Като възмъжал, встъпил в брак. Имал двама синове, Ортан и Аростан. Посветил ги в служба на Църквата. Подир смъртта на жена си Григорий се върнал в Армения и постъпил на служба при цар Тиридат.

Заради вярната му служба царят го обичал много, но като узнал, че Григорий е християнин, Тиридат люто се разгневил. Започнал да го принуждава да се отрече от християнството и да се поклони на идолите.

Григорий не отстъпил от вярата си. Затова бил подложен на тежки мъчения. След това го хвърлили в дълбока яма, за да го уморят. Но всемогъщият Бог го запазил невредим в тази яма.

Той внушил на една благочестива вдовица да спуска всеки ден храна на мъченика.

Така Григорий прекарал в тая яма 14 години. През тия години избягали от Рим и се заселили в Армения, близо до планината Арарат, в девически манастир 37 монахини, преследвани от Диоклетиан.

Св. Григорий завършил своя многострадален живот в 325 година.

Част от неговите мощи се пази и досега в Ечмиадзинския манастир, издигнат, където били погребани Рипмисия и другите девойки мъченици. След смъртта на св. Григорий Просветител в епископски сан бил въздигнат неговия син Аростан, който продължил делото на баща си.

Той бил един от 318-те отци на Първия вселенски събор, станал в Никея в 325 г., пише Блиц.

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/