in

Днес е голям празник: Много хора празнуват имен ден. Честито

Кадър: Youtube/СЛАВА БОГУ ЗА ВСИЧКО

Днес е 8 ноември. На този ден църквата почита Св. Архангел Михаил. В народния календар празникът е известен още като Архангеловден. Спазват се много традиции. На този ден се правят курбан и обредни хлябове. Извършват се и редица ритуали.

Имен ден празнуват много популярни имена у нас. Повод да почерпят днес имат:

Ангел, Архангел, Гавраил, Гаврил, Емил, Емилиян, Миладин, Милан, Милен, Мильо, Михаел, Михаил, Михо, Огнян, Пламен, Радко, Радослав, Радостин, Райко, Райчо, Рангел, Рафаил, Руси, Руслан, Серафим, Ада, Адина, Ангелина, Ангелинка, Анжелина, Емилия, Емилияна, Лина, Мила, Милана, Милена, Михаела, Михаила, Огняна, Пламена, Рада, Радка, Радостина, Райна, Рая, Руска, Емил, Емилиан, Емилиян, Емо, Ема, Емилиана, Емилия

Според православната църква, Свети Михаил е един от седемте първенстващи ангели, стоящи винаги пред престола на Господ. Денят на Свети Архангел Михаил – военачалник на цялото небесно войнство от ангели и архангели, е вторият по значимост след Димитровден – есенен празник на Българската православна църква.

Светецът символизира тържеството на доброто, светлината и справедливостта. В църковната иконография е изобразен с копие в ръка, тъпчещ с краката си дявола. В българската народна традиция Архангеловден се свързва с почитта към мъртвите и душата на човека.

На Свети Архангел Михаил се е паднала задачата да отделя душата на човека от тялото, затова в съботата преди празника се прави Архангелова задушница, една от трите големи задушници през годината.

Традицията в България повелява да се прави курбан за светеца. Пекат се и обредни хлябове, които много приличат на тези, които се приготвят при помени и погребения.

Най-често се приготвят по два хляба, наричат ги Рангелово блюдо и Боговица. Най-възрастният човек в дома го разчупва на кръст и изрича думите „Свети Архангеле, Свети Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме ви и сечем колач да се роди мъж до тавана!“ Сипва отгоре вино от пръстена паница, а домакинята събира с шепи виното и го разпръсква навсякъде в къщата за берекет.

Тя също изрича думите „Свети Архангеле, Свети Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме ви и сечем колач да се роди жито до пояс! Сега с що можахме, а догодина с що искаме! Сега с паница, догодина с бакъра!“

На някои места в България домакинята разчупва обредния хляб и дава на всеки. Къшеят хляб трябва да се поеме с две ръце и да се изрече благослов. Българите са вярвали, че ако умиращият се усмихва, значи Архангел Михаил му е подал златна ябълка.

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/