В новаторско откритие учени предполагат, че Уран и неговите пет най-големи луни може да имат океани под ледените си повърхности. Това е особено вълнуващо, тъй като ако това наистина е така, се повишава възможността тези далечни светове да поддържат живот.
Дълго време смятана за безплодна и неактивна, системата на Уран може да е много по-динамична и сложна, отколкото се смяташе досега. Това разкритие се основава на нов анализ на данни от мисията на НАСА „Вояджър 2“, която извърши близко прелитане до Уран преди почти 40 години, предава ITN Business.
Ново изследване, публикувано тази седмица в списанието Nature Astronomy предполага, че данните на Вояджър 2 може да са били подвеждащи поради мощна слънчева буря, засягаща региона по това време, която потенциално е скрила ключови подробности за системата на планетата.
„Тези резултати предполагат, че системата на Уран може да бъде много по-вълнуваща, отколкото се смяташе досега“, каза пред репортери д-р Уилям Дън от Лондонския университетски колеж.
„Там може да има луни, които да имат условията, необходими за живот, може да имат океани, които под повърхността да гъмжат от риба!“, допълва той.
Преразглеждането на наблюденията на космическия кораб със съвременни техники накара учените да предполагат, че спътниците на Уран – особено петте най-големи: Титания, Оберон, Умбриел, Ариел и Миранда – може да съдържат подземни океани. Такива среди, макар и хладни и отдалечени, са показали потенциала да поддържат живот другаде в Слънчевата система, както се вижда от луната на Юпитер Европа и луната на Сатурн Енцелад.
Самият Уран се откроява с уникалния си наклон, който му придава необичайна странична ориентация, което го отличава от останалата част от Слънчевата система. Тази отличителна черта, съчетана с ледените пръстени и екстремния студ, прави Уран една от най-интригуващите планети за изучаване. Учените се надяват, че бъдещите мисии, като предложените полети или орбитални самолети на НАСА, могат да съберат по-подробна информация и да потвърдят наличието на тези потенциални океани.
Превод и редакция: Пламена Сутева