Оказва се, че работещите бедни в България се увеличават въпреки ръста на заплатите. Всъщност, в страната има приблизително 330-340 000 души, които работят, но независимо от това не могат да вържат двата края и си броят стотинките.
Тези хора получават доходи, които не им позволяват нормално съществуване, коментира пред „Телеграф“ главният икономист на КТ „Подкрепа“ Атанас Кацарчев.
Той цитира данни на НСИ, според които делът на работещите бедни на възраст 18-64 г. непрекъснато расте.
През 2008 г. например този дял е бил 7,6 процента. Осем години по-късно, през 2016-а, работещите бедни са вече 11,6 процента от всички заети. Делът им продължава да нараства и през 2023 г. той достига 11,7 процента.
„Въпреки увеличаването на минималната работна заплата инфлацията изпреварва ръста на доходите, нищо че работодателите твърдят обратното“, посочва Атнаас Кацарчев.
В същото време минималната работна заплата все още е много далече от издръжката на живота, която се пресмята всяко тримесечие от КНСБ. Така например от синдиката са сметнали, че към юни заплатата за издръжка на живеещ сам човек е нетно 1453 лв. В същото време минималната заплата към момента е 933 лв., догодина тя е определена на 1077 лв.