in

Тази събота отбелязваме голям празник: Ето кой има имен ден и какво трябва да сложим на трапезата

Колаж: "Нова Варна"

На 30 ноември Православната църква почита паметта на Св. ап. Андрей Първозвани. Празникът е наричан в народния календар Андреевден.

Свети Андрей умира в гръцкия град Патра, разпънат на кръст, с форма на буквата “Х”, наречен по-късно в иконографията “Андреев”.

Той е смятан за апостол на православните християни, защото ръкополага първия епископ в Константинопол – апостол Стахий.

На гръцки език „Андрей“ означава смел, доблестен, силен. Затова на 30 ноември имен ден празнуват Андрей, Андриан, Андреа, Андриана, Първан, Храбрин, Силен, Дешо, Дешка.

Според народното вярване Андреевден се нарича още и Мечкинден.

Какво се слага на трапезата за Андреевден?

Празникът се пада по време на Коледните пости и по тази причина всичко на масата задължително трябва да бъде постно.

Може да се сготви всяка храна, която се сее на полето, в това число боб, леща, царевица, жито и булгур. Всички членове в семейството трябва да опитат от ястията. От тях се дава дори и на животните.

Друго важно блюдо, което трябва да присъства на трапезата за Андреевден, е празничната пита. Стопанката на къщата е ангажирана със задачата да я омеси, непосредствено преди самата вечеря.

След като питката е поставена в тавата, върху нея се оформя кръст. Както на почти всеки един празник, така и на Андреевден, питката се разчупва от най-възрастния член в семейството.

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/