Бюджетната комисия в НС отхвърли намаляването на ДДС за брашното и хляба за още година. Припомняме, че преференциалната ставка отпадна от началото на годината и от 0% отново стана 20%. Цените на хлебните изделия светкавично скочиха. Но какъв е начинът, по който производители и търговците определят за колко да ни продават?
В една от столичните пекарни бТВ открива, че цената на най-масовия хляб от 1,45 лв. е повишена на 1,70 лв., а ръчният хляб е станал от 1,70 лв. на 2,10 лв.
Повечето производители казват, че смятат да увеличат цените си с около 20%, така че да изравнят загубите, които се очаква да имат след връщането на ДДС.
Невена Айвазова е собственик на пекарна в София. Казва, че макар и не с 20%, и при нея е настъпила актуализация на цените на хляба.
„Нашият хляб е ръчен, с квас, което само по себе си предполага по-висока цена от нормалния заводски хляб и когато се наложи повишаване, най-нормалното е да има и отлив на клиенти“, обяснява Невена.
По думите ѝ актуализацията на цените идва не само заради връщането на ДДС, а и заради поскъпналите продукти – като сол, брашно и олио.