Ако консумираме прекалено много захар, то това със сигурност ще повлияе изключително негативно върху здравето ни. Диетологът Лорън Паноф идентифицира 14 отрицателни ефекта върху тялото, а тяхното наличие издава излишна захар в организма.
Липса на енергия и лош сън. Захарта осигурява бърз прилив на глюкоза, последван от също толкова внезапен спад. Това води до факта, че човек бързо става летаргичен и отново изпитва желание за храна. Високата консумация на добавена захар също може да наруши моделите на съня чрез повишаване на нивата на кортизол, съобщава сайтът „здравето“.
Кариес. Захарта може да храни вредни бактерии в устата ви. Това причинява ерозия на емайла и увеличава риска от кариес.
Акне. Яденето на твърде много захар може да затрудни тялото ви да реагира на инсулин. С течение на времето това насърчава възпалението и производството на себум, което запушва порите и създава среда, благоприятна за развитието на акне.
Стареене на кожата. Големите количества добавена захар могат да ускорят стареенето на кожата чрез процес, наречен гликация. Този процес се случва, когато захарните молекули се прикрепят към протеините колаген и еластин, от които кожата се нуждае, за да поддържа еластичност и стегнатост.
Наддаване на тегло и затлъстяване. Сладките храни обикновено са много калорични, което допринася за наддаване на тегло.
Високо кръвно налягане. Добавената захар също може да причини възпаление, което натоварва тялото, като уврежда кръвоносните съдове и възпрепятства кръвообращението.
Сърдечни заболявания. Диета с високо съдържание на захар може да повиши нивата на триглицеридите, вид кръвна мазнина, свързана със сърдечно заболяване.
Мастна дегенерация на черния дроб. Когато черният дроб е претоварен с излишни мазнини, мастните клетки могат да се натрупат в чернодробната тъкан.
Диабет тип II. Високата консумация на добавена захар води до наддаване на тегло, особено около корема, което е ключов рисков фактор за инсулинова резистентност.
Рак. Диетите с високо съдържание на добавена захар и ниско съдържание на основни хранителни вещества могат да допринесат за повишен риск от рак чрез процеси, свързани със затлъстяване, инсулинова резистентност и възпаление.
Депресия. Високата консумация на добавена захар може да доведе до колебания в нивата на кръвната захар, което води до промени в настроението, раздразнителност и умора, което може да влоши чувството на депресия.
Бъбречни заболявания. Захарта увеличава риска от развитие на диабет тип II, една от основните причини за бъбречни заболявания.
Подагра. Яденето на големи количества добавена захар може да повиши нивата на пикочна киселина в кръвта. Това от своя страна насърчава образуването на кристали в ставите, причинявайки болезнени пристъпи на подагра.
Влошаване на мозъчната функция. Повишените нива на възпаление и инсулинова резистентност могат да увредят невроните (нервните клетки, които изпращат и получават сигнали от мозъка ви) и да нарушат когнитивната функция.