Днес, на 1 февруари православната църква почита паметта на свети Трифон – нов стил. Свети Трифон живял праведно и загинал мъченически заради вярата си в Христа. Той бил надарен от Бога с лечителска дарба.
Той е роден във Фригия – Мала Азия. Тази част на света се смята и за прародина на виното. Св. Трифон от малък е бил ревностен християнин и известен лечител. Едва седемнадесетгодишен, успял да излекува нелечимо болната дъщеря на император Гордиан III. Но неговият наследник – император Деций Траян повдига гонение срещу християните и погубва много светци. Сред тях е и св. Трифон, който не пожелал да се отрече от вярата си и загива мъченически, предаде БТВ.
Трифоновден е и най-таченият лозаро-винарски празник. На много места в България той се отбелязва по стар стил – на 14 февруари.
Много лозари свързват именно 14 февруари с обреда по зарязването на лозята, защото според тях на 1 февруари все още е много студено. Други казват, че старият стил е истинският български календар.
Според българските народни традиции Свети Трифон е покровител на лозарите, винарите и кръчмарите. На този ден се извършва ритуално зарязване на лозята.
Това е мъжки обред, в който жени нямат право да участват. Рано сутринта лозарите обличат новите си премени, вземат шарена торба с храна, включваща обреден хляб, варена кокошка, сланина, туршия, бъклица с вино, и отиват на лозята си. След като стигне до там, стопанинът се обръща към слънцето, прекръства се и казва: „Бог напред и аз подире!“.
Работа на жените е да омесят тесто и да изпекат хляб. Приготвя се и пълнена с ориз кокошка. Стопанката поставя хляба и гозбата в нова шарена торба и я дава на лозаря заедно с бъклица вино.
На Трифоновден имен ден праднуват: Трифон, Трифонка, Лозан, Лозана, Гроздан, Гроздана, Веселин, Веско, Весо, Веселина и техни производни.