Днес (3 февруари) Православната църква почита паметта на Св. Симеон Богоприимец и Анна пророчица. Св. пророк Азарий. Св. равноап. Николай Японски. В народния календар празникът се нарича още Зимен Симеоновден и е третият от т.нар. „Вълчи празници“.
През тези дни се забранява на жените да докосват остри предмети, да режат, шият, плетат, секат дърва, за да не родят рожба с белег върху тялото и лицето. Зимен Симеоновден се отбелязва след Зимната Света Богородица.
Днес имен ден имат всички, които носят имената Симеон, Симеона, Симо, Симона, Мони, Моньо, Мона, Моника и техните производни.
Зимният Симеоновден е познат още като Стар Симеон. Денят също е свързан с отбелязване на прехода от зима към пролет. Празникът бележи и началото на новата стопанска година. По това празникът прилича на Летния Симеоновден.
Тъй като Симеоновден следва денят на Света Богородица – Зимна Богородица, той се счита за празник на невестите, които са бременни.
Във фолклорната традиция Зимен Симеоновден е познат и като празник, на който се гадае какъв добитък ще се роди – мъжки или женски – по това кой пръв прекрачи прага на дома в деня на светията.
На днешния ден се поднасят традиционните обредни питки с мед, за да се подслади Баба Шарка, да е блага, а не люта и да бяга от децата.
Жените месели и раздавали питки не само за здравето на децата, но и за здравето на добитъка.
Обредните ястия, приготвяни и поднасяни на трапезата на Симеоновден, повтаряли в голяма степен тези от предишните два вълчи празника. Традиционно домакините месели питки, приготвяли краваи, баници, тиганици. На масата присъствал и петел, пълнен с булгур или ориз. Приготвял се и зелник.