Учителите в България са подготвени да организират национален протест, ако в предстоящия бюджет за годината не бъде предвидено увеличение на техните заплати. Това съобщи Янка Такева, председател на синдиката на българските учители към КНСБ. В Бургас членове на синдикалната организация също изразиха готовност да се включат в реални протестни действия, ако се наложи.
„Настояваме това, което е договорено между политическите сили още преди 4 години – средната брутна учителска заплата да бъде 125% от средната брутна за страната. Оказва се, че през последните 3 години този процент беше доста по-нисък от това, което политиците твърдяха, че е дадено”, коментира в ефира на Нова телевизия Константин Янков, председател на синдикалната структура на учителите към КНСВ в Бургас.
Той смята, че дори да има увеличение, то няма да компенсира ръста на инфлацията.
„Учителската заплата в момента е доста ниска, за да бъде привлекателна за младите хора. Стартовото възнаграждение е 1835 лева. Заплатата на учител, който е с над 10 години стаж, е 1911 лева”, каза още той.
Директорът на столичното 51-о СУ „Елисавета Багряна“ Асен Александров посочи в ефира на „Твоят ден“, че в Закона е упоменато, че 125% от средната заплата трябва да получават учителите. „Възнагражденията са ниски, отговорностите им са големи. 1500 лева е чистата заплата на новопостъпил учител в момента. Как да намерим такъв кадър, със специални знания, за тези пари? Най-голям дефицит има при учителите по математика, физика, химия, биология, информационни технологии. Нямаме шанс да привлечем добри кадри, а така не можем да очакваме добро образование. Държавата да помисли за стипендии или други привилегии в дефицитните специалности“, обясни той.