В защитената местност „Калимок – Бръшлен“ се излюпи първото за сезона къдроглаво пеликанче. Моментът е заснет от камерите на Българското дружество за защита на птиците.
В следващите дни в местността се очаква бум на бебета птици, отбелязват орнитолозите.
Миналата година в района гнездяха 92 семейства, които увеличиха популацията с рекордните 120 малки.
Къдроглавият пеликан принадлежи към семейство Пеликанови и може да бъде открит и в България – в биосферния резерват Сребърна, защитената местност Калимок – Бръшлен и Персинските блата.
Пеликаните са птиците с най-голям клюн и едни от най-големите летящи същества на Земята. Техният скелет, включително и масивният им клюн, съдържа множество кухини, изпълнени с въздух, което ги прави изключително леки, без да компрометира здравината им. Под долната си челюст пеликаните разполагат с голяма кожна торба, която използват за съхранение на уловената риба.
Женската снася между две и три бледосини яйца, които се излюпват след около две седмици. Перушината на малките започва да расте около десетия ден след излюпването.
Гнездото на къдроглавия пеликан се изгражда от стъбла и листа на тръстика, а отвътре се облицова с меки пера и листа. Родителите хранят своите малки с полусмляна риба.