На утрешния ден (14 февруари) традиционно честваме два празника – българския народен Трифон Зарезан, свързан с лозарството и винопроизводството, и католическия Свети Валентин, който се е утвърдил като ден на влюбените. Поради тази двойна символика, у нас често наричаме този ден „Празникът на виното и любовта“.
Свети Валентин – празникът на влюбените
На този ден хората, които са влюбени, изразяват чувствата си чрез картички във формата на сърца, цветя и романтични подаръци. Първоначално празникът е популярен в католическите държави, но днес се отбелязва в цял свят.
Историята на Свети Валентин датира от III век в Рим, когато свещеник на име Валентин тайно венчавал двойки, въпреки забраната на императора. Според легендата той бил хвърлен в тъмница, където се влюбил в сляпата дъщеря на надзирателя. В деня на екзекуцията си – 14 февруари 270 г. – ѝ изпратил писмо, подписано „От твоя Валентин“, а момичето прогледнало. Впоследствие, през 496 г., папата официално включил празника в църковния календар.
Трифон Зарезан – празникът на виното и плодородието
Трифон Зарезан е стар български празник, който бележи началото на новата селскостопанска година. Известен е още като Зарезановден, Трифун Чипия, Трифун Зарезой и дори Трифун Пияница в различни региони.
Традициите повеляват домакините да приготвят обреден хляб, украсен с лозови листа, и да сготвят пълнена с ориз кокошка. Виното е неизменна част от празника, а мъжете ритуално зарязват лозята, за да осигурят плодородна година. Според народните вярвания никой не бива да се прибира вкъщи трезвен, защото това се смята за лоша поличба.