in

Адвокат Мария Димитрова в „Активни варненци“: Общинската администрация е нараснала, а общинските проекти се пишат от частни фирми

Колаж: "Нова Варна"

В рубриката „Активни варненци“ Николай Танчев ни среща с адвокат Мария Димитрова, известен варненски застъпник за социална справедливост и по-добра градска среда.

Адвокат Димитрова е позната като общински съветник в борбата за Дом Младост, за повече зелени пространства, срещу презастрояването и за по-добро здравеопазване и образование.

Адвокат Димитрова поставя въпрос дали се пренебрегват обществените интереси и задълженията на управниците да защитават общите конституционни права, безопасната и здравословна среда. Например Дом Младост се събори преди да се изградят нови басейни и чешма, затова и тече ръжда от чешмата на дълбокия 1900 метра минерален сондаж. Инвалиди и болни нямат минерални басейни да се реабилитират и лекуват. А балнеологична оценка показва наличие на 28 микроелемента, които лекуват над 30 вида болести чрез питейно и външно балнеолечение и балнеопрофилактика с тази вода.

„Вече от няколко месеца тече ръжда от чешмата. Застроиха свлачищните терени на Изгрев, Пчелина, Бриз, около паметника на Българо-съветската дружба, от което се скъса магистрален водопровод, унищожиха се зелените пояси около деретата, има опасност от екологична катастрофа и невъзможна евакуация. Продадоха общински имот на „Подвис“, предвиден за детска градина. Беше най-голямото игрище в квартала и там ще се строи 7-етажен блок. Разрешиха 9-етажен блок до оградата на Първа езикова гимназия. Не черпи ли права управата от собствено нередовно поведение, допускайки презастрояване на града, а въвежда синя и зелена зона, от която да печели?“

Според адвокат Димитрова зелените общински площи са защитени места и трябва да се актуват като публична общинска собственост, която заедно с междублоковите пространства да не се застрояват.

„Вместо паркинги и бетон, изисквам засаждане на поне 30 000 дръвчета годишно като зелени пояси около булевардите, а не за 7 милиона да има 5 километра заглушителни прегради. Без дървета няма кислород и трябва да създадем здраво поколение с големи дворове на учебни заведения, игрища, естествени настилки на детските площадки.“

Днес адвокат Димитрова представлява жалбоподатели срещу решения на РИОСВ, че няма нужда от екологична оценка на инвестиционно предложение за строеж на жилищна сграда с 300 апартамента, която ще е около 10 етажа в санитарно-охранителната зона на Кокарджа дере откъм улица „Букет“.

Друг казус е въпросът със застрояването на Морската градина, място за отдих, спорт и разходка, където плажът е изключителна държавна собственост. Има внесено искане с над 40 000 подписа за референдум в защита на Морската градина и против строителство и колите в нея.

„Кметът може да издаде заповед за строителна забрана и Общинският съвет да намали строителните показатели на ОУП, като Морската градина е до морето поради рязката промяна на климата и с цел да се запазят зелените площи. Имаме уникална Морска градина, завещана ни от Колони, Кръстьо Мирски и Антон Новак“.

Според адвокат Димитрова днес трябва да се стимулира родното производство, да не се разрешава изграждане на молове и хипермаркети, когато няма имоти за детски ясли и градини, а също да се забрани ползването на опаковки за еднократна употреба.

„Капитан Петко Войвода е символ на справедливостта и българщината. Децата трябва да знаят историята си. Ние сме древен народ… Създали и разпространили сме азбуката. Задължени сме на поколенията да възстановим черноморския бисер на Иван Вазов – Варна. Трябва да живеем в хармония с природата“.

Адвокат Димитрова също така напомня, че предстои обсъждане на общинския проект за развитие ПИРО. Но има неудовлетвореност на обществото от местните управленчески решения, защото се обещава, че ще се случи нещо в нашия град, но има разминаване между предизборните обещания: затруднен достъп до общината, колите в Морската градина продължават към ресторант „Хоризонт“, повишена бе такса смет с 50%, вместо кметът да изпълнява задълженията си да контролира и санкционира нарушителите.

„Недопустимо е проектът на ПИРО да се извършва от частни фирми, защото това трябва да е задължение на Общината. Администрацията е нараснала през последните години четири пъти и тя дори няма къде да се събира, а няма капацитета да напише тази програма и това за мен е абсолютно недопустимо. Това са нашите средства“, категорична е адвокат Димитрова.

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/