Все по-малко млади варненци консумират риба редовно. Това сочи един от изводите от проучване за мястото на рибните продукти в храненето на населението по Черноморието, съобщи д-р Дарина Найденова, специалист по хранене и диететика в Медицинския университет във Варна.
Колкото по-възрастни са хората, толкова по-често ядат риба, сочи още проучването. Те го правят веднъж-два в пъти в седмицата, докато младите 1-2 пъти в месеца. За съжаление тази негативна тенденция в модела на хранене при младите продължава, каза още д-р Найденова.
Нейното мнение, че черноморските и океанските риби са най-полезни за човека, тъй като са богати на омега-3 мазнини и витамин Д. По принцип най-добрият начин за приготвянето им е чрез печене на скара, на фурна и чрез варене. Много е важно рибата да не преминава продължителна термична обработка, за да се запазят хранителните й вещества. Полезните омега-3 мастни киселини не са устойчиви на дълго печене или варене и се разрушават лесно, посочи диетологът.
Препоръките на Световната здравна организация и изискванията на профилактика на сърдечно-съдови заболявания са риба да се консумира поне два пъти седмично. За бременните жени и малките деца обаче е по-различно. За тях е важно какви риби да ядат и кои да избягват. Сред непрепоръчителни са хищните като акула, риба тон, кралска скумрия и други.
Рибата като храна е много полезна, тъй като съдържа лесно усвоимо желязо, селен, йод, цинк – все важни вещества за имунитета, обобщи д-р Найденова.
Източник Черно море