in

Пламна пловдивският завод за боклук, три села в паника

Гъсти оловносиви облаци се носят от депото на пловдивския завод за преработка на отпадъци в село Шишманци. Пожарът е пламнал около 1 часа през нощта в четвъртък, съобщиха местни, пише „24 часа“.  Екипът е заварил на място две пожарни и три булдозера, които запръстяват огнището. Хората в Шишманци и съседните села Белозем и Болярино са притеснени от обгазяването и лепкавата миризма. „Ужасно вони, а вятърът носи пушека към Болярино“, каза Стянка Пенева.

Димът от горящата клетка, която е предназначена за депониране на инертни материали, се виждаше от магистрала „Тракия“. Колони от сметовози чакаха на портала да разтоварят.

„През нощта е пламнало. Цялото ръководство е в завода“, съобщи портиерът Янчо Запрянов. Нито той, нито директорът на предприятието Стоян Гидиков не посмяха да кажат кое е предизвикало пожара в първия завод за отпадъци в България. Според местни палежът е умишлен. Проникнато е през северозападната част на предприятието, където оградата почти липсва. Хора от Шишманци предполагат, че палежът може да е предизвикан във връзка с изграждането на втора клетка за отпадъци. Точно в този ден местният парламент на Пловдив разглеждаше точката за нейното финансиране. Тя е на стойност 13 млн. лева, част от които идват безвъзмездно от ПУДОС, а другите – от пловдивската община. От ръководството на завода твърдят, че първата, която е с капацитет 150 000 тона, е запълнена още през 2009 г.

„Целият баир е в боклуци. Многократно се оплакваме в РИОС, но ни отговарят, че няма завишение на нормите за качество на въздуха. Дори без пожар, не можем да отворим прозорците си. Миризмата е адска“, заяви Стоянка Пенева от Шишманци. Според нея това не е депо за инертни материали, а чисто сметище.

„Възможно ли е камъни, тухли и железа да горят?“, недоумяваше и кметска служителка в Шишманци.

Експерти на РИОСВ-Пловдив измериха с мобилна лаборатория въздуха около трите села и не констатираха превишение на нормите за качеството на въздуха.

Пловдивският завод е открит през 2009 г., след като държавата и пловдивската община инвестираха в него 40 милиона лева. Той е изграден на територията на бившето „Стоманолеене“. Предприятието е частно и се управлява от консорциум „Екологичен завод“.

Публикувано от Дамян Дамянов