Експерименталният модул IXV на Европейската космическа агенция (ЕКА) се завърна на Земята след извършване на успешен полет, чиято основна цел беше да се тестват технологиите за повторно навлизане в атмосферата, предаде Информационна агенция „Фокус“. Минисовалката, която е част от програмата за разработване на космически модул за многократна употреба, падна в Тихия океан, западно от Галапагоските острови.
Апаратът беше изстрелян в 13:40 часа Средно гринуичко време на 11 февруари от европейския космодрум в Куру, Френска Гвиана на борда на ракета Vega. Той се е отделил от ракетата на височина 340 километра и се е издигнал самостоятелно до 412 километра. Влизайки в земната атмосфера по тази суборбитална траектория, IXV е записал огромен обем от данни с помощта на над 300-та сензора.
По време на спускането 5-метровият двутоннен модул е извършил маневри, за да намали скоростта си от хиперзвукова на свръхзвукова. Скоростта на навлизане в земната атмосферата от 7.5 км/сек при височина 120 километра възпроизвежда условията при навлизането на модул, завръщащ се от ниската орбита на Земята.
Усъвършенстването на технологиите за повторно навлизане в атмосферата ще отвори нова глава в развитието на ЕКА. Те са ключова част от разработването на ракети за многократно изстрелване. Първоначалните резултати от анализа на данните ще бъдат оповестени след около шест седмици.