in

Хъркането – досадно и опасно?

В наши дни обаче такава защита не е наложителна и хъркането се превръща в проблем не само за този, който издава неприятните звуци, но най-вече за партньора му – на когото се налага да ги слуша и който се стряска и буди, вместо да спи спокойно.
Защо се издават тези дразнещи звуци?
Хъркането се появява, когато се затрудни свободното преминаване на въздуха през носа или гърлото. По време на сън намалява тонусът на мускулите на горните дихателни пътища и техните стени се отпускат. Когато въздушният поток преминава, той увлича отпуснатите стени и те започват да вибрират (основно мекото небце и гласните връзки). Така издават звук или хъркане.
Хъркане или сънна апнея?
Неприятностите не се изчерпват с това, че партньорите не могат да спят спокойно. Лошото е, че на пръв поглед безобидното хъркане може да е предвестник на болест. Когато шумният процес е съпроводен със спиране на дишането, което често продължава от 10 до 20 секунди, човекът не просто хърка, а има обструктивна сънна апнея (ОСА). От нея страдат 4% от мъжете и 2% от жените. Лошото е, че повечето болни не знаят за това. Дори партньорът да им обърне внимание, те не му вярват.
Симптоми на сънната апнея
през нощта:
силно хъркане
задавяне
тежко дишане
неспокоен сън
през деня:
сънливост
забавени реакции
трудна концентрация
Какви са причините
При обструктивна сънна апнея дишането прекъсва, защото по време на сън, когато се отпусне мекото небце, горните дихателни пътища се затварят и пациентите не могат да поемат въздух. Това води до частично събуждане, по време на което тонусът на дихателната мускулатура се повишава и пътищата се отварят. Следва ново заспиване, нова дихателна пауза, ново частично събуждане и т.н. Това може да се повтаря от 5 до 10 пъти на час.
Рискове
Болният се събужда недоспал и с главоболие. Това, че е сънен през деня, е проблем на работното място, особено ако то е зад волана. Друго следствие от сънната апнея е това, че се повишават белодробното и артериалното налягане (през паузите, когато пациентът не диша). При обструктивна сънна апнея не трябва да се подценява рискът от възникване на сърдечносъдови и белодробни заболявания, както и на диабет. Според американски лекари със задълбочаването на болестта рискът от депресия се увеличава с до 80 %.
Как се поставя диагнозата
Пациентът трябва да се изследва в сънно състояние с тест, известен като полисомнография. Докато болният спи в лабораторни условия (с датчици, закрепени върху него), се измерват телесните му функции и показатели.
Начини на лечение
Промяна в навиците
За спиране на хъркането, а оттам и на сънната апнея специалистите (оториноларинголози) препоръчват:
намаляване на телесното тегло
спортуване
спиране на цигарите
ограничаване на алкохола
по-малко успокоителни преди сън. Те, както и алкохолът влияят на централната нервна система, като причиняват отпускане на мускулите – в това число и в гърлото
спане на твърд матрак и настрани (не по гръб, за да не пропада езикът в гърлото)
ползване само на една възглавница, за да не се изкривяват вратът и кръстът. Това би затруднило въздушния поток към трахеята
проветрена стая (за да няма във въздуха вещества, които да дразнят лигавицата на дихателните пътища)/rozali.com

ДОКЛАДВАЙ ЗА НЕРЕДНОСТ

Публикувано от Дамян Дамянов