Снимка: Опознай
Най-старият действащ храм във Варна пази древна чудотворна икона на Света Богородица.
Това съобщи иконом Дончо Александров от Варненска и Великопреславска митрополия, предаде „Радио-Фокус“.
Всеки ден жителите и гостите на Варна имат възможност да отправят своите духовни просби и да участват в богослуженията в храма.
Църквата „Света Богородица – Панагия“, известна сред варненци като „Малката Богородица“, се намира в централната част на град Варна, в района на Гръцката махала.
По данни на Варненска и Великопреславска митрополия черквата е градена през 1602 година. В местността Аязмото в клоните на един бряст неизвестен българин открил икона. Неясно е как се е озовала там, но това било чудотворна икона, тъй като не се крепяла на клоните, а висяла във въздуха. Хората се решили да я снемат и занесат във Варна. И сега станало чудо, когато воловете на случайно минаващ турчин, на чиято кола натоварили иконата, отказали да тръгнат. Същото се повторило и с миналия покрай тях грък.
Накрая иконата била пренесена от млад българин. Впечатлени от чудото хората решили, че където спрат воловете на българчето, там ще построят черква. Случило се до площада в тогавашния център на града.
По време на робството всички християнски храмове се градели почти тихомълком и така, че да не бият на очи. Не можели да са над два метра и това е причината храмът да е вкопан ниско в земята. По време на строителството се оказало, че и в миналото тук е имало малка черква. Първоначално основният кораб бил широк седем метра и дълъг осем метра. През 1640 година след пожар черквата е възстановена и разширена, като с годините се оформя сегашния ѝ вид. До 1914 година тя е под опеката на гръцката митрополия, след това е затворена за десетина години. През 1924 година, след идването на българския й настоятел, е отворена отново.
Особено интересен е иконостасът на „Малката Света Богородица“. Според историческите данни той е направен през 1896 година. Изработен е от тъмно дърво, вероятно орех или кипарис, наситен с православни символи и богато орнаментиран.
Иконите в черквата са истинско съкровище и малко храмове могат да се похвалят с такова богатство, твърдят експерти. Единственото противоречие с църковните предписания е, че повечето ликове на светците гледат на юг, а не на запад. Легендата разказва, че когато за пръв пат донесли иконата на св. Богородица
Чудотворна я поставили на източната страна. Сутринта, незнайно как тя била на северната. Това се повторило няколко пъти, докато накрая миряните решили да я оставят там, където я отнася провидението. Миряните приели да нарушат канона, но не и божията воля.
В Катедралния храм „Св. Успение Богородично“ се намира чудотворното копие на иконата на Света Богородица „Геронтиса“, която блажено починалият митрополит Кирил донесе в края на 2012 година от атонския манастир Пантократор.
Друг храм във Варна – “Св. Атанасий“, пази чудотворната икона на Света Богородица “Всецарица“. През 2014 година с благословението на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан и по инициатива на църковното настоятелство при храм “Св. Атанасий“ във Варна беше донесено копие на чудотворната икона “Всецарица“ от манастира “Ватопед“ на Света гора. Много чудеса с молитви пред иконата “Всецарица“ са станали през последните години в храм “Св. Атанасий“, където тя се намира.
На 8 септември Българската православна църква чества Рождество Богородично. Празникът е известен и с името Малка Богородица или Рожен. Счита се, че това е третият по големина празник от източноправославния календар. Той е посветен на Богородица и е сред 12-те най-големи религиозни празника, почитани от църквата.
*******
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!