in

Как са изглеждали плодовете и зеленчуците преди хората да ги култивират и модифицират

Може би следващия път, когато отхапем парче диня или царевица, ще се сетим, че плодовете и зеленчуците в оригиналния си вид невинаги са изглеждали като сега, нито са имали същия вкус.

Генномодифицираните храни предизвикват доста силни негативни реакции в днешно време, но хората всъщност модифицират плодовете и зеленчуците от векове.

Докато ГМО може да включва добавяне на гени от други организми, за да се придадат на растенията определени характеристики като устойчивост срещу гризачи, селективното подобряване е бавен процес, при който фермерите подбират и засаждат само растения –носители на определени характеристики.

От банани до патладжан – вижте как са изглеждали някои плодове и зеленчуци преди хората да започнат да ги отглеждат и използват масово за храна.

Дива диня

Тази картина от 17 век показва диня,която изглежда доста различно от съвременната. С годините хората са превърнали динята в ярко червен и плътен плод, който дори няма семки.

Див банан

Първите банани са култивирани преди поне 7000 години в Папуа, Нова Гвинея. Отглеждали са ги и в Югоизточна Азия. Съвременните банани произлизат от два диви сорта с големи твърди семена като на снимката. Съвременните банани са по-вкусни, с по-издължена форма и лесна за белене кора. В сравение с прародителите си, имат съвсем малки семена, по-вкусни са и съдържат повече хранителни вещества.

Див патладжан

Патладжанът е претърпял редица промени в цвета и формата си. Бил е бял, лилав, жълт. Първите патладжани са култивирани в Китай. Селективното отглеждане е премахнало бодлите и е направило патладжаните големи и лилави.

Див морков

Първите моркови са били отглеждани през 10 век в Персия и Мала Азия. Оригиналните моркови са били лилави или бели, с тънък и извит корен. Постепенно са изгубили лилавия си пигмент и станали оранжеви.

Дива царевица

Вероятно най- емблематичния пример за селективно отглеждане в Северна Америка, сладката царевица е получена от растение, което трудно ставало за ядене. Естествената царевица, показана на снимката, била опитомена през 7000 пр.н.е. и била суха като суров картоф. Днешната царевица е 1000 пъти по-голяма от тази преди 9 000 години и много по-лесна за белене и отглеждане. 6,6% е захарта в съвременната царевица, докато в дивата тя е 1,9 %. Повечето промени са се случили след 15 век, когато европейските заселници започнали да отглеждат царевицата на новия континент.

Източник:Science Alert

Превод и редакция: „Нова Варна“

*******

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/