in

Шефът на комисията за борба с корупцията във Варна: В съществуването и няма смисъл

Снимка: Фейсбук

Общинската комисия за борба с корупцията е заседавала само веднъж от избирането на сегашния местен парламент във Варна преди две години и от нейното съществуване реално няма смисъл.

Това заяви в предаването „Зала Пленарна” по Дарик нейният председател Григор Григоров. Той определи правилника, по който комисията функционира, като „най-секретното нещо”.

„Материалите по всички сигнали, които постъпват в общината, са достъпни само за председателя, като дори членовете на комисията не могат да се запознаят с тях. Когато бях избран за председател, заварих 12 преписки от предишния мандат, а след това постъпиха още 1-2 сигнала.

Предложенията ми повече съветници да имат достъп до материалите, а решенията да бъдат публични, се отхвърлиха от колегите ми. Старите преписки бяха архивирани, а новите – неглижирани. От 9 месеца няма постъпил сигнал – преборихме корупцията. От комисията няма смисъл, защото играе ролята на параван. Общинската администрация е същата, която функционира, за да обезпечава мераците на Кирил Йорданов, Янко Станев и Борислав Гуцанов”, коментира Григоров.

Независимият общински съветник определи като „перверзна” практиката в общински жилища на символични наеми да бъдат настанявани общински служители, които след 5 години получават правото да ги закупят. Той даде за пример зам.-кмета по финансите Пейчо Пейчев.

„Пейчев плаща около 90 лева наем за апартамент от 110 кв. м. В неговата кооперация такива жилища на свободен наем се отдават за 800 лева, което е близо 10 пъти разлика. По тази логика за 4 години можеш да спестиш например 40 000 лева и с тях после да си купиш жилището по данъчна оценка”, отбеляза съветникът.

Сделките с общински жилища са единствените, при които съветниците дават съгласие за реализирането им, без да знаят на каква цена ще бъдат сключени, изтъкна още Григоров. Според него, ако в тези имоти действително се настаняват социално слаби хора, те не биха имали възможност да ги закупят след 5 години, както позволява общинската наредба.

Варненци сами ще могат да контролират работата на сметопочистващите фирми, ако има публична информация за броя на контейнерите на всяка улица, смята Григоров. Според него поставените съдове са по-малко от предвидените в договорите.

Григор Григоров не се е отказал от идеята си Сталин и Георги Димитров да лишени от званията „почетен гражданин на Варна”. Това може да стане с решение на Общинския съвет, но предложението може да бъде разгледано, ако е подкрепено от 17 съветници. При първия си опит Григоров е успял да събере само 13 подписа на свои колеги.

*******

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Дамян Дамянов