in

Кое е мястото, където даже и миглите ви ще замръзнат от студ

Добре дошли в най-студеното село в света, където средната температура през януари е минус 50 градуса по Целзий и миглите на жителите му замръзват секунди след като излязат навън.

Снимка: The Siberian Times

Далечното сибирско село Оймякон е най-студеното населено място в света с постоянни жители. В селото става толкова студено, че новите електронни термометри се чупят при температура от рекордните минус 62 градуса.

Официално регистрираните градуси от метеорологичната станция са минус 59, но местните казват, че по техни данни температурата е падала до минус 67, с градус по-малко от най-ниската температура, измерена в населено място на планетата. Градусите са измерени през 1933 година.

Снимка: The Siberian Times

Селянин от Оймякон помни температура от минус 67 градуса, а и останалите жители смятат, че официално регистрираните минус 59 не отговарят на истината.
Миналата година в селото е инсталиран дигитален термометър, за да помогне на мястото да се рекламира пред туристи, но термометърът излязъл извън строя, когато температурата паднала до минус 62 градуса.

В селото живеят около 500 души. През 20-те и 30-те години на 20-ти век то е било спирка за пастирите на еленски стада, които водели животните си на водопой на термалните извори. Така селото получило и името си, което в превод означава „вода, която не замръзва“.

Снимка: The Siberian Times

Съветското правителство превърнало мястото в село и накарало номадското население да пусне корени там.

През 1933 в Оймякон била измерена температура от минус 67,7 градуса по Целзий – най-ниската, измерена в Северното полукълбо. По-ниски температури са мерени на Антарктида, но там няма постоянни жители.

Някои от ежедневните проблеми, с които се сблъскват жителите на селото, са замръзнало мастило в химикалите, очила, които залепват на лицето, и неработещи акумулатори. Местните оставят колите си със запален двигател по цял ден, защото се опасяват, че няма да могат да ги запалят, ако ги изгасят.

Замръзналата почва затруднява погребенията. Земята трябва първо да се размрази достатъчно, за да се копае, затова за няколко часа на мястото се пали огън. След това въглените се разстилат и се копае докъдето е възможно. Процедурата се повтаря в продължение на няколко дни, докато гробът стане достатъчно дълбок за погребение.

Източник: Daily Mail

Превод и редакция: „Нова Варна“

*******

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/