in

Световен ден за борба с проказата

Световният ден за борба с проказата се отбелязва от 1954 г. през последната неделя на месец януари по инициатива на френския писател и общественик Раул Фолро, основател на Фондацията за борба с проказата.

Според данни на Световната здравна организация към м. октомври 2017 г. в света са регистрирани над 16 млн. души болни от проказа, предимно от държави с тропически климат в Азия, Африка и Южна Америка.

Проказата (използва се и латинското й наименование Лепра) е заразна кожна и нервна болест, известна на човечеството от древни времена. Причинител на заболяването е бактерията Mycobacterium leprae, изолирана през 1873 г. в Норвегия.

Обикновено проказата се проявява в два варианта – лепроматичен и туберкулоиден. Лепроматичната изява е силно заразна, но по-лесно лечима, докато туберколоидната е по-малко заразна, но води до много по-големи усложнения в организма на болния.

Първоначално е считано, че болестта е започнала да се разпространява по време на походите на Александър Велики. Последните изследвания обаче опровергават тази хипотеза и вече се счита, че Лепрата е възникнала в Източна Африка и се е разпространила по време на географските открития, колониализма и търговията с роби.

*******

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Дамян Дамянов