in

Не се знае как заустваните от „Девня цимент“ води влияят на речните екосистеми

Държавните институции, проверили „Девня цимент“ АД – Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР), имат известно разминаване по въпроса дали и как наднорменото замърсяване на р. Девненска със сулфати влияе на речните екосистеми.

Докато от РИОСВ твърдят, че сулфатите най-вероятно били с естествен произход и следователно не биха могли да въздействат негативно, от Басейновата дирекция, която е и компетентната институция по темата за водите, разкриват в писмо до Община Девня, че най-близкият пункт от националната система за физикохимичен мониторинг на повърхностни води „р. Девненска – устие“ е на разстояние 7 км от зауствания от „Девня цимент“ смесен поток дъждовни и дренажни води.

„Предвид голямото разстояние от мястото на заустване пунктът не може да служи за оценка на конкретното въздействие от заустването на дренажните води върху речните екосистеми“, пишат от Басейновата дирекция в отговор на шестия въпрос от първото писмо, което Община Девня изпрати до контролните институции на 15 януари по разпореждане на кмета Свилен Шитов.

С решение от 29 януари на директора на БДЧР инж. Десислава Консулова е определен 30-дневен срок, в който институцията да отговори на другите 5 въпроса от първото писмо на Община Девня. От РИОСВ-Варна изпратиха своите отговори още на 24 януари, но те провокираха други 7 въпроса, които общинската администрация своевременно адресира и до двете държавни институции, проверили „Девня цимент“ АД.

*******

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Дамян Дамянов