in

Отхвърлиха предложението за проучване и добив на природен газ в Добруджа

Кадър: tvdobrich

Директорът на РИОСВ – Варна издаде решение по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) с характер „не одобрявам“ на инвестиционното предложение на фирмата на Сашо Дончев „Русгеоком БГ” ЕАД, относно „Разработване и усвояване на находище „Спасово” с площ 219 кв. км в блок „Добрич” за проучване и добив на природен газ на територията на област Добрич” (включващо четири участъка: „Рогозина”, „Чернооково”, „Калина” и „Рогозина изток”).

Решението е вследствие на проведеното на 25-ти януари 2018 година заседание, на което Експертният екологичен съвет към РИОСВ-Варна не одобри реализацията на инвестиционното предложение за дупчене на Житницата на България от Газовия барон. В заседанието тогава участваха представители на РЗИ – Добрич, БДЧР – Варна, ОД „Земеделие“ – Добрич, община Генерал Тошево и кметствата в общината, на Геологически институт – БАН, Минно-геоложки университет „Свети Иван Рилски“, Българска минно-геоложка камара, „ВиК-Добрич“ АД, СДП Балкани и ОЦОСУР – Варна.

От всички членове на Експертния съвет, 33-ма души гласуваха „против”, а само трима – „за“. Това са представителите на Минно геоложката камара, на Геологическия институт към БАН и на Минно геоложкия институт. Мотивите за решението на Експертния съвет бяха свързани основно с опасността от замърсяване на водоносните хоризонти от дейността.

Те са главно в три направления. Основното е, че в района има три сондажа на ВиК Добрич, които се използват за питейни нужди. Не става ясно как по време на добив на газ при една евентуална авария, ако водата се замърси, как тя ще бъде почистена. Становището на Басейнова дирекция е, че има несъответствие между инвестиционното предложение и плановете за управление на водния хоризонт.

Инвестиционното намерение на фирма „Русгеоком БГ” ЕАД е за площ от 219 дка в землищата на 18 села на община Генерал Тошево, да изгради 8 площадки с 41 сондажа за добив на газ, с дълбочина на сондите от 1080 до 2 700 м. „Русгеоком” иска концесия върху терена за срок от 35 години.

В началото на октомври миналата година се проведоха девет обществени обсъждания на доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на „Русгеоком”. Резултатът от всички бе един и същ: Добруджа каза „не” на добива на газ; хората излязоха на протести, земеделци изкараха тежки селскостопански машини в центъра на Генерал Тошево.

Основните страхове на хората в Добруджа са, че производството на газ в землището на 18 села ще замърси питейната вода и почвата, ще доведе до мащабни замърсявания и на полята, и на подземните води, и на крайбрежието.

След решението на Директора на Регионалната инспекция, „Русгеоком” ЕАД има право на обжалване в двуседмичен срок пред Административния съд във Варна. Ако съдът потвърди решението на РИОСВ, то следващата инстанция за обжалване е Върховния административен съд.

*******
Спонсор на наградата този месец: logo-promocheck

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Дамян Дамянов